Shkrimtari Fatos Kongoli është në gjendje të rëndë shëndetësore

28 Shkurt, 2018 - 5:49 pm

Shkrimtari i njohur Fatos Kongoli është në gjendje të rëndë shëndetësore. Ai ndodhet i shtrirë prej ditësh në spital, duke luftuar me vdekjen.

Lajmin e hidhur e ka bërë të ditur Fatmir Toçi, i cili thotë se shkrimtari ka bërë deri më tani dy ndërhyrje kirurgjikale.

Ndërhyrjet kirurgjikale i janë bërë në aparatin tretës në deuden dhe është i klasifikuar më diagnozën “Ca – rerum”

Megjithatë, gjendja e tij shëndetësore është ende e rëndë, ndërsa mësohet se ai ka nevojë për dhurim gjaku.

Postimi i plotë

“FATOS KONGOLI ËSHTË I SËMURË…

Fatos Kongoli, ndër shkrimtarët më të dashur dhe më përfaqësuesi i periudhës 30 – vjeçare së tranzicionit shqiptar ndodhet prej kohësh në spital në gjendje të rëndë.

Në dy muajt e fundit i janë bërë dy ndërhyrje kirurgjikale në aparatin tretës në deuden dhe është i klasifikuar më diagnozën “Ca – rerum”. Falënderojmë mjekët dhe personelin e repartit të Kirurgjisë në QSUT për kujdesin e përkushtimin, në mënyrë të veçantë prof. dr. Edmond Çeliku.

Fatos Kongoli ndodhet në peiudhën postoperatore në QSUT “Nënë Tereza” dhe ka nevojë për dhurim gjaku…

Fatos Kongoli na ka dhuruar ne dhe letërsisë shqipe 15 vepra letrare të çmuara, të ribotuara disa herë e të përkthyera në shumë gjuhë të botës, duke e bërë Shqipërinë edhe më të njohur e më të vlerësuar në mbarë botën kulturore.
Me qindra e mijëra janë lexuesit dhe ithtarët e tij që kanë gjetur te vepra e Kongolit realitetin e kohës, qetësinë e munguar dhe dashurinë për njeriun.

Kongoli na ka dhënë shumë dashuri në kohë të vështira, sot ka nevojë për mbështetjen tonë dhe, ndoshta, për një vëmendje më të madhe për një trajtim më të specializuar nga drejtuesit e institucioneve shtetërore.”

( Fatos Kongoli lindi më 12 janar 1944 në Elbasan, është shkrimtar dhe matematikan shqiptar. Kongoli ka studiuar për matematikë, pjesërisht në Pekin, pjesërisht në Tiranë, ku është diplomuar në vitin 1967. Ka punuar për një kohë të gjatë si gazetar letrar dhe redaktor në Shtëpinë Botuese “Naim Frashëri”. Është autor i një vargu librash. Librat e Kongolit janë botuar në disa vende të botës )

Të fundit

Të ngjajshme