​Lana Del Rey: Nuk e lavdëroj abuzimin me femra

24 Maj, 2020 - 11:00 pm

Këngëtarja e njohur amerikane thotë se është ofenduese që disa njerëz mendojnë se vargjet e këngëve të saj janë antifeministe.

Lana Del Rey mbron veten kundër akuzave se tekstet e këngëve të saj janë antifeministe.

Përmes Instagramit, ajo tha se vargjet e këngëve të saj shpesh flasin për marrëdhënie të vërteta emocionale të dhunshme dhe se ato duhet të jenë një temë në muzikë.

“Unë kam qenë e sinqertë për lidhjet plot sfida që kam pasur. Shumë gra kalojnë në marrëdhënie si kjo,” tha ajo.

Del Ray thotë se ka standarde të dyfishta dhe që yjet si Ariana Grande, Cardi B dhe Beyonce mund të këndojnë për “seksualitetin, duke qenë lakuriq dhe pa i kritikuar askush”.

Tekstet e këngëve të Lana Del Rey shpesh flasin për marrëdhënie jo të shëndetshme dhe personazhe ogurzi.

“Babai im është një njeri i keq”, ajo këndon në këngën Off To The Races, ndërsa të dashurin e saj në “Ultraviolence ” e quan ‘vdekjen e natës, sepse ajo është plot helme’.

Vitet e fundit, këngëtarja është distancuar nga disa këngë të mëparshme dhe madje ka fshirë këngën e Cola nga lista për shfaqje, pasi përmban vargje që i referohen personazheve si Harry Weinstein.

Kritika erdhi edhe nga gazetarja Isabella Castillo, e cila shkroi një tekst në të cilin e përshkroi muzikën e Lana Del Rey si “plot me ide të vjetruara, antifeministe”.

“Pavarësisht nëse ishte qëllimi i saj apo jo, romantizmi i dhunës në familje është territor i rrezikshëm, veçanërisht kur keni një audiencë kaq të ri,” shkroi ajo.

Në një postim në Instagram, Del Ray ka këmbëngulur që këngët e saj flasin për realitetin dhe se ka marrëdhënie emocionale të dhunshme në të gjithë botën.

Në fjalën e saj përmbyllëse, këngëtarja shkroi se po hulumtonte tema për dy libra të ardhshëm të poezisë dhe njoftoi daljen e një albumi të ri më 5 shtator.

Albumi i ri vjen pas Norman [Expletive] Rockwelliz 2019, i cili u nominua për një Grammy, dhe u vlerësua si albumi më i mirë i vitit në BBC. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme