‘100 vite muzikë klasike’, instrumentistët zgjojnë emocionet e të apasionuarve

22 Prill, 2024 - 11:35 pm

Korçarët gjatë 100 viteve ja kanë dalë për të mbajtur në skenë muzikën klasike, edhe në kushte kur një gjë e tillë nuk ka qënë aspak e lehtë.

Një grup instrumentistesh të njohur kanë sjellë në skenën e teatrit “Andon Zako Çajupi” pjesë të autorëve të njohur korçar që nga Kristo Kono, Nikolla Zoraqi e deri tek Jani Papadhimitri.

Edhe për dirigjentin e njohur Eno Koço fakti që Korça ja dalë të mbajë gjallë muzikën klasike tregon se ky qytet është djepi i kësaj rryme.

“Sollëm 6 vepra të kompozitorëve korçare e një të huaj. Muzika klasike në vijimin e kohës do rezistojë me shume se bumbumet e çastit, kurse muzika klasike mbetet, futet thellë në shpirt. Ka 100 vite muzikë klasike në Korçë dhe që reziston. Korça është djepi i muzikës klasike”, tha dirigjenti Eno Koço.

Violinisti i njohur njëherazi drejtues artistik i këtij formacioni orkestral Lorenc Radovani tha se nuk ka qënë e lehtë të sjellësh në skenë pjesët e kompozitorëve të njohur pasi për instrumentistët kjo krijimtari muzikore luhet për herë të parë.

“Do thoja që ishte një mbrëmje e këndshme, relativisht e vështirë për ne sepse gjithë pjesët ishin premierë, 7 vepra të pa luajtura me pare, të cilat kanë nevojë për atë korrekturen e premierës. Them që përcollëm mirë idetë e veprave, përmirësimi dhe eksperienca interpretativ është një proces me kohën. U kënaqem dhe me reagimin e publikut”, tha violinisti Lorenc Radovani.

Brenda pak ditësh në Korçë janë dhënë dy koncerte me muzikë klasike, pak ditë më parë është rikthyer orkestra simfonike ndërkohë që në një sallë të mbushur plot me artdashës është mbajtur dhe koncerti i dytë i këtij lloji./euronews/KultPlus.com

Të ngjajshme