Adhuruesit e muzikës kthehen tek ‘Glastonbury’ dhe Paul McCartney

23 Qershor, 2022 - 12:43 pm

Dhjetëra mijëra adhurues të muzikës hynë në Worthy Farm të mërkurën për t’u rikthyer pas tre viteve të Glastonburyt, festivalit të dashur të muzikës që do të prezantojë qindra artistë nga Billie Eilish deri tek Paul McCartney, transmeton KultPlus.

Skenat ngazëllyese vijnë si një lehtësim për një industri të muzikës live që luftoi për mbijetesë pasi COVID-19 zhduku të gjithë sezonin 2020 dhe një pjesë të madhe të vitit 2021, duke i detyruar ambientet të rimbursojnë biletat dhe të shkojnë pa asnjë të ardhur.

“Ne jemi të hapur,” u tha Michael Eavis, i cili themeloi Glastonbury 52 vjet më parë, turmave brohoritëse ndërsa i pari nga 200,000 argëtues hyri në fermën e tij në Anglinë jugperëndimore. “Absolutisht e mrekullueshme,” tha ai. “Më vjen mirë t’ju shoh të gjithëve.”

Ndërsa Glastonbury, festivali më i madh në botë i fushës së gjelbër, është rikthyer me bujë, duke luajtur me njerëzit që siguruan biletat e tyre në 2019-ën, shumë festivale më të vogla po luftojnë për të përballuar në një nga mjediset më të vështira ekonomike për dekada.

Shumë rrokullisnin biletat nga vitet e mëparshme, duke kufizuar mundësinë për të rritur çmimet për të reflektuar kostot në rritje.

Glastonbury është unik në shitje para se të shpallet ndonjë titull kryesor, duke pasur parasysh fuqinë e formacioneve të mëparshme me yje që variojnë nga Beyonce te David Bowie, Dolly Parton te Bruce Springsteen dhe Rolling Stones.

Ngjarjet rivale, të organizuara shpesh nga njerëz që e kapën defektin në Glastonbury, nuk mund të llogarisin në atë nivel angazhimi.

“Ne jemi shumë të kënaqur që jemi jashtë pyllit për sa i përket kufizimeve të COVID,” tha Paul Reed, shefi ekzekutiv i Shoqatës së Festivaleve të Pavarura. “Megjithatë, nuk po rezulton të jetë një rikthim i madh për festivalet.”/ KultPlus.com

Të ngjajshme