Ardita Statovci u prezantua edhe me vepra kosovare në Tokyo të Japonisë

21 Mars, 2019 - 2:47 pm

Pianistja kosovare që po interpreton në skenat më të njohura botërore së fundmi ka prezantuar Kosovën në Tokio të Japonisë. Ky koncert u organizua me rastin e 10 vjetorit të marrëdhënieve diplomatike mes Republikës së Kosovës dhe Japonisë si dhe 11 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, shkruan KultPlus.

Ngjarja qendrore e këtij organizmi ishte koncerti i pianistes Statovci, ndërsa mysafirë të mbrëmjes ishin edhe pianistja japoneze Mikako Yanagisaëa dhe perkusionisti Yuichi Isse.

 Pianistja Ardita Statovci ka treguar se për këtë koncert është ftuar nga Ambasada e Republikës së Kosovës në Japoni, ndërsa e ka cilësuar si një bashkëpunim shumë të mirë.  

“Koncerti është pritur jashtëzakonisht mirë nga të  pranishmit në publik, përfshirë këtu personalitete të larta nga sfera diplomatike, politike e huaj dhe vendore dhe dashamirë tjerë të artit dhe vendit tonë. Është përherë një nder dhe përgjegjësi e madhe për të paraqitur vendin tone në mënyrë dinjitoze, ndërsa është kënaqësi që pas një pune me ngulm, rezultati është pozitiv përderisa të pranishmit falënderohen dhe ndahen me mbresat më të mira për vendin tonë të bukur, Kosovën”, ka thënë Statovci për KultPlus.

Programi me të cilin është prezantuar Statovci atje ka përfshirë vepra të rëndësishme të literaturës pianistike, duke përfshirë vepra të  kompozitorëve Mozart, Schubert, Liszt, Takemitsu dhe Rachmaninov. Në programin e koncertit, Statovci ka përfshirë edhe vepra të kompozitorëve kosovarë, ajo ka interpretuar pjesën për piano  ‘Allaturka’ nga Fahri Beqiri, kurse  artistët japonezë kanë interpretuar veprën “Në shpirtin e traditës” nga Valton Beqiri.

Ardita Statovci ndër vite ka  interpretuar me dirigjentët më të njohur botërorë e ka ndarë skenën me orkestrat më të njohura ku ka interpretuar si soliste dhe është prezantuar me recitale pianistike dhe muzikë kamertale në shtete të ndryshme si Austri, ShBA, Zvicër, Itali, Maqedoni, Spanjë, Kroaci, Francë, Angl, Bosnjë, Hungari, Gjermani, Francë, Kinë dhe Slloveni. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme