Artistët francezë dhe orkestra e FA sjellin veprën “Skicë Simfonike”

8 Qershor, 2023 - 8:00 pm

Mbrëmë në orën 20:00 në sallën e Teatrit të Operës dhe Baletit do të mbahet koncerti “Udhëtim muzikor”. Euronews Albania, ishte pjesë e provave gjenerale. Artistë të rinj të orkestrës simfonike të Forcave të Armatosura, do të luajnë së bashku me dy artistë francezë.

“Skica Simfonike” është vepra e kompozitores Diana Ziu, vepër e cila do të luhet sot për herë të parë.

“Mendoj që përkrah një repertori shumë të rëndësishëm, është një respekt, nder për mua. Bëhet pak lajm drejt muzikës simfonike sepse artistë ka. Mendoj që nuk është vonesë, por qasje, një lloj kalendari që duhet të bëhet,” – u shpreh Ziu.

Gërshetimi i veprave shqiptare dhe ato të huaja, sollën në Shqipëri violonçelistin Aurelien Sabouret dhe violinistin Frederic Laroque.

“Duhet shumë disiplinë, shumë qëndrueshmëri, pikërisht njësoj si parimet që ushtarakët përdorin dhe ne si muzikantë mundohemi të bëjmë muzikë, e të bërit zanat, fat që ndajmë muzikës së bashku,” – u shpreh violinisti Federic Laroque.

Ata tregojnë përjetimet e të luajturit me artistë më të rinj.

“Është kënaqësi që ndaj skenën me kolegun tim, por dhe më këta të rinj, që të përcjellin një energji pozitive. Do doja shumë të rikthehesha e të luaja përsëri në Shqipëri,” – tha violinçelisti Aurelien Sabouret.

Nën dirigjimin e Eno Koço, si dhe të dy dirigjentëve të rinj Harlen Nikolli dhe Laert Qazimi, sot në mbrëmje do të keni mundësi të shijoni disa nga simfonitë më të bukura të luajtura ndonjëherë në vendin tonë./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme