Bilali, djali që po merr zemrat e francezëve për në Eurovizion

16 Janar, 2019 - 7:30 pm

Bilal Hassani tanimë është shndërruar në senzacion në rrjetet sociale, dhe në Youtube.

Djali 19 vjeçar nga Franca po konkurron për ta përfaqësuar Francën në Eurovizionin e këtij viti, dhe kënga e tij ka kaluar fazën e parë.

Kënga ka marrë rreth 3 milion klikime tanimë, dhe po konsiderohet si këngë e mirë dhe e duhur që Francën ta qojë në Eurovizion.

“Roi” ka kaluar fazën e parë të konkursit Destination Eurovision 2019.

Bilali studion për gjuhë angleze në Universitetin Sorbonne në Paris, ndërsa në vitin 2017-të ai u deklarua se është homoseksual. Kjo e ka penguar pak atë për ta sjellë një këngë për fuqinë e individualizmit, me titullin “Roi”.

Bilal për disa kohë ka publikuar videot e tij në Youtube, duke kënduar edhe këngë tjera të njohura, dhe u shndërrua kështu në një ‘Youtuber’.

Finalja e DESTINATION EUROVISION 2019 do të mbahet me 26 janar kur edhe do të dihet kush këndon sivjet për Francën në Eurovision. Franca e ka fituar gjithsejt 5 herë Eurovisionin – Festivalin Evropian të Këngës, herën e fundit në vitin 1977. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme