Ramë Lahaj vjen me një rrëfim inspirues dhe të fuqishëm në “TEDx”

18 Tetor, 2018 - 10:23 pm

Tenori shqiptar me famë ndërkombëtare, Ramë Lahaj do të udhëtojë në Kosovë për të mbajtur një fjalim në ngjarjen “TEDx” që zhvillohet më 27 tetor me fillim nga ora 14:00.

Pjesëmarrjen e Lahajt në ngjarjen “TEDx RITK” e ka konfirmuar Universiteti Amerikan në Kosovë (AUK), i cili është organizator i ngjarjes.

“Folësi jonë i radhës do të udhëtojë direkt nga Moska për të dhënë një fjalim inspirues aq të fuqishëm sa zëri i tij”, thuhet në njoftim.

Nga viti 2009 deri në vitin 2011, Ramë Lahaj punoi si drejtor artistik në kanalin RTV 21 në Kosovë. Në vitin 2010 Lahaj bëri paraqitjen e tij në skenën operistike ndërkombëtare me rolin e Alfredo Germont në La Traviata në 50 vjetorin e festivalit Eutin në (Gjermani).

Për dikë që pretendon të shkëlqejë në muzikë profesionale, ai nuk duket të nxisë interesin e tij në këtë fushë pasi ai filloi të tregojë atë në moshën 21-vjeçare. Ishte në atë moshë, kur Tenori i ardhshëm filloi stërvitjen e tij profesionale muzikore .

Fillimet e tij nuk ishin më të mëdhatë, pasi talenti i tij nuk u njoh aq sa duhet dhe komentet inkurajuese nuk ishin të pranishme. Por kjo nuk e ndaloi pasionin e krijuesve të rinj për muzikën dhe seriozitetin e tij në punë, i cili një vit më vonë, në vitin 2004 i lejoi atij të arrinte të drejtën e studimeve në Akademinë e Arteve në Tiranë.

Ai u diplomua si një student nderi i gjeneratës së vitit 2008.

Bashkë me cilësinë e tij vokale ishte edhe vendosmëria e tij në punë që shtyu Lahaj më tej të shfaqej në Operën e Shtetit hungareze në Budapest në rolin e Macduff nga Macbeth në vitin 2011.

Skena gjermane gjithashtu do të mundësonte tenorin të bënte disa paraqitje në rolet e tij të debutimit. Tenori erdhi me një rol tjetër të rëndësishëm për repertorin e tij, rolin e Rodolfos në opera [La boheme | La Boheme]] në Dortmund.

Agjenda e punës së Lahajt u zgjerua me shpejtësi në dimensionet ndërkombëtare gjatë vitit 2012. Ai mori një ftesë për të kryer në Operën Kombëtare të Lionit në Francë, si pjesë e prodhimit të operës puritane. Në të njëjtin vit, ai luajti rolin e Rodolfo / La Boheme në Operën Kombëtare të Montpellierit.

Suksesi i sinqertë i tenorit në Itali mori detyrën pasi ai luajti rolin e Duca di Mantova/Rigoletto në Teatro Massimo di Palermo. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme