Cili prej tre shqiptarëve do ta ketë rezultatin më të mirë në Eurovizion?

6 Mars, 2018 - 4:14 pm

Tanimë dihet se janë gjithsej tre këngëtarë me prejardhje shqiptare në Eurovizioni e këtij viti.

Ka shumë që nuk e pëlqejnë Festivalin Evropian të Muzikës – Eurovizionin, por këtë vit edhe ata që nuk janë të pasionuar pas tij do të kthehen për të parë tre shqiptarët që ngjiten në skenë për tri shtete të ndryshme.

Qiproja përfaqësohet këtë vit nga Eleni Foureira. Ajo është shqiptare me origjinë, por për vite me radhë e ka mohuar dhe fshehur prejardhjen e saj. Megjithatë, emri i saj i vërtetë është shqiptar. Kënga e saj “Fuego” ka pak ditë që është lansuar dhe po pëlqehet prej fansave të Eurovizionit. Një këngë ritmike është gjithmonë e mirëseardhur për fansat e Eurovizionit.

Eugent Bushpepa do të ngjitet në skenën e Eurovizionit për të provuar një rezultat më të mirë për Shqipërinë. Bushpepa po përgatitet fuqishëm për gjysmëfinalen ku ai do të performojnë, ndërsa nga ky muaj do të nisë edhe promovimin më intensiv të këngës. Shqipëria ka debutuar në Eurovizion në vitin 2004 ndërsa rezultati më i mirë është vendi i pestë në finalen e vitit 2012-të. A do të mundet Eugenti të depërtojë edhe më mirë se kaq?

Ndërsa Ermal Meta do të përfaqësojë Italinë në Eurovizion. Shqiptari i tretë në këtë garë të fuqishme evropiane sjellë një këngë me një mesazh të fuqishëm, kundër akteve terroriste që viteve të fundit kanë ndodhur në pjesë të ndryshme të Evropës. Meta, një djalë karizmatik i cili para se të bëhej vetë këngëtar u angazhua si tekstshkrues për plot këngëtarë italianë, këtë vit provon që bashkë me Fabrizio Moron ta çojë fitoren e Eurovizionit në Itali. Hera e fundit kur Italia e fitoi Eurovizionin ishte në vitin 1990. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme