Venezuela thyen rekordin Botëror Guinness për orkestrën më të madhe

21 Nëntor, 2021 - 3:00 pm

Sistemi Kombëtar i Orkestrave të Rinisë dhe Fëmijëve të Venezuelës – i njohur si “El Sistema” – ka vendosur një rekord të ri Guinness për orkestrën më të madhe në botë me 8,573 muzikantë që luajnë së bashku, transmeton KultPlus.

Një javë më parë, më shumë se 12,000 muzikantë luajtën së bashku një pjesë klasike për më shumë se pesë minuta, ndërsa kërkuan të mposhtin një rekord rus që u vendos dy vjet më parë.

Ministri i Informacionit i Venezuelës Freddy Nanez dhe ambasadori rus në Karakas, Sergey Melik-Bagdasarov, uruan muzikantët të shtunën në një fjalim të transmetuar në televizionin shtetëror.

Transmetimi përfshinte një regjistrim të ekspertit të rekordeve botërore të Guinness, Susana Reyes, duke njoftuar se muzikantët venezuelas kishin qenë të suksesshëm në vendosjen e një rekord të ri pasi luajtën La Marche Slave nga Pyotr Tchaikovsky për më shumë se pesë minuta.

Gjatë transmetimit, presidenti Nicolas Maduro tregoi certifikatën e rekordeve botërore Guinness e cila pranoi se “El Sistema” theu rekordin me 8,573 muzikantë në orkestër.

Rekordi i mëparshëm ishte për një orkestër prej 8,097 muzikantësh që luajtën së bashku në Shën Petersburg, Rusi.

Kushtet kërkojnë që muzikantët të luajnë njëkohësisht pa ndërruar njerëz brenda dhe jashtë, ose pa u dhënë hua instrumentet e tyre lojtarëve të tjerë./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme