Dafina Zeqiri nominohet për çmimin e rëndësishëm nga Qeveria Suedeze

16 Shtator, 2021 - 3:12 pm

Dafina Zeqiri e cila tash e disa kohë ëshë tejet aktive në skenën e muzikës sonë, ka bërë bujë edhe në Suedi, në vendin ku këngëtarja është rritur.

Ajo së fundmi është nominuar për një çmim në një kompeticion të organizuar nga Qeveria Suedeze, përkatësisht nga Ministrja e Tregtisë së Jashtme dhe e Çështjeve Nordike, Anna Hallberg, përcjell KultPlus.

Dafina është nominuar për Çmimin e Eksportit të Muzikës, që do t’i jepet artistit më të mirë që është shtetas suedez, por që karrierën dhe sukseset i ka arritur jashtë kufijve.

“Muzikantët suedezë kontribuojnë në drejtimin e vëmendjes në Suedi dhe unë jam shumë e lumtur dhe krenare që jam në gjendje të prezantoj sot kandidatët për çmimin qeveritar të eksportit muzikor 2020”, shkruhej në postimin e ministres suedeze.

“E nominuar së bashku me artistë të mahnitshëm, frymëzues si: Ludëig Goransson, Garmarna, Nea dhe Oscar Holter është një bekim i tillë! Dhe do të doja të falënderoja Musicexport suedez 2020 për njohjen e punës sime, pa ÇMIM”, ka shkruar Dafina Zeqiri në mbishkrimin e fotografisë. / KultPlus.com

Të ngjajshme