Disa nga këngët që u bënë më të famshme se filmat (VIDEO)

23 Janar, 2018 - 2:30 pm

Në vitin 2017 u festua 20 vjetori i Titanikut, dhe me të edhe lansimi i këngës së Celine Dionit e “My heart will go on”, e që cilësohet si një nga këngët më të rëndësishme të të gjitha kohërave, përcjellë KultPlus.

Kjo këngë bëri që historia e Jack dhe Rose të duket edhe më romantike.Disa janë rritur duke shikuar filma që përcilleshin nga zëri i Whitney Houston, Bruce Springsteen dhe Eminem Në disa raste, këto këngë muzikore tani janë më të famshme sesa filmat në të cilët janë kënduar.

KultPlus po ju sjellës shtatë nga himnet e filmave të dekadave të fundit.

1. Céline Dion, “My Heart Will Go On” Titanic (1997)

Pak këngë kanë suksesin e kësaj këngë që përcolli filmin Titanic, madje sa herë dëgjohet kjo këngë në mendje të dëgjuesve i sjellë skenat e jashtëzakonshme të këtij filmi. Kjo baladë ka shërbyer edhe për mbrëmje të panumërta të vallëzimeve shkollore, dasma, e mbrëmje të tilla. I kënduar nga Céline Dion, kjo këngë mbajti pozitën e parë në mbarë botën, dhe u bë kënga më e shitur e vitit 1998 dhe një nga këngët më të dëgjuara të të gjitha kohërave.

2. Aerosmith, “I Don’t Wanna Miss a Thing” Armageddon (1998)

Kënga “ I don’t wanna miss a thinj”, është një baladë e fuqishme e interpretuar nga grupi amerikan hard rock “Aerosmith” për filmin e vitit 1998 “Armageddon”, që luajti bija e Steven Tyler, Liv Tyler. Pavarësisht nga ndjenjat tuaja rreth Aerosmith, kënga ju kujtoi vazhdimisht se sa e trishtuar ishte filmi. Një veprim i vërtetë, duke pasur parasysh se Ben Affleck ka bërë një punë të shkëlqyeshme. Kënga ka mbajtur pozitën numër një për katër javë nga data 5 deri më 26 shtator 1998. Kënga gjithashtu pati pozitën numër një për disa javë edhe në disa vende të tjera.

3. Eminem, “Lose Yourself” 8 Mile (2002)

Gjashtëmbëdhjetë vite pas faktit, ne ende e kujtojmë filmin “8 Mile” i cili flet për jetën e këngëtarit të njohur Eminem; ai u rrit në një lagje të varfër të Detroit dhe ndoqi ëndrrën e tij tu bërë reper. Filmi mori komente shumë të mira pasi Eminem doli të ishte një aktor i mahnitshëm. Kënga 8 Mile i solli një sukses të jashtëzakonshëm për Eminemin. Ndërsa shitjet e albumeve në përgjithësi ishin në rënie për shkak të çmimeve të larta të CD-ve dhe piraterisë në internet, kjo fonogram dhe albumi i Eminem, The Eminem Show, arritën të shesin miliona kopje. Eminem fitoi çmimin e Akademisë për këngën më të mirë origjinale për këngën”Lose Yourself”.

4. Whitney Houston, “I Will Always Love You” Bodyguard (1992)

Whitney Houston ka kënduar versionin e saj të këngës “I Will Always Love You” për filmin The Bodyguard të vitit 1992. Kënga e saj kaloi 14 javë në krye të tabelës Billboard Hot 100 duke e bërë kështu një nga këngët më të shitura të të gjitha kohërave.Kjo këngë gjithashtu mban rekordin e këngës më të shitur nga një grua në historinë e muzikës. Versioni i Houston i “I Will Always Love You” u rikthye në Listat në vitin 2012 pas vdekjes së saj, duke kryesuar listën e Billboard Hot 100. Kënga është bërë tashmë një himn që këndohet nga shumë këngëtarë të rinj dhe nga shumë artistë të tjerë të rëndësishëm, përfshirë Linda Ronstadt dhe John Doe.

5. R. Kelly, “I believe I can fly” Space Jam (1996)

Kënga “I believe I can Fly” e cila është transmetuar gjatë filmit “Space Jam”, në vitin 1996 mund të konsiderohet kënga më e mirë e R.Kelly. Po ashtu kjo këngë i ka sjellë R.Kelly-t dy çmime Grammy. Kjo këngë e përcjellë ndërveprimin e një lojë basketbolli në hapësirën e famshme nga Looney Tunes dhe Michael Jordan.

6. Coolio, “Gangsta’s Paradise” Dangerous Minds (1995)

Megjithëse Coolio ka publikua një album me të njëjtin emër atë vit, famën më të madhe e mori nga lansimi i këngës “Gangsa’s Paradise” në dramën ku luante Michelle Pfeiffer “Dangerous Minds”, veçanërisht pasi fitoi një MTV Movie Award për Best Rap Video në 1995. Kjo këngë arriti të jetë kënga numër një në 16 shtete (përfshirë SHBA), u emërua këngën nr. 1 në Billboard një vit para se të fitonte çmimin Grammy të vitit 1996 për performancën më të mirë Rap.

7. Lana Del Rey, “Young and Beautful” Great Gatsby (2013)

Kur është fjala për historinë për një njeri të obsesionuar me të kaluarën, është e përshtatshme që Lana Del Rey, një këngëtare me një dëshirë për nostalgji, të japë himnin e këtij filmi. Kënga “Young and Beautful”, e Great Gatsby përmbledh mënyrën e gjetjes së ngushëllimit të personave të cilët kthehen nga lufta – pavarësisht nga trajektoret e tyre dhe realitetet që i kanë larguar ata nga romancat e tyre të gjata. LDR pyet: “A do të më doni edhe mua kur nuk jam më i ri dhe i bukur?”. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme