Djali i John Lennon performon për herë të parë këngën ‘Imagine’, si mbështetje për Ukrainën

13 Prill, 2022 - 6:35 pm

Julian Lennon performoi këngën e babait të tij John Lennon “Imagine” për herë të parë të premten, duke thënë se ai ishte i frymëzuar të këndonte himnin e paqes për të treguar mbështetjen e tij për Ukrainën, transmeton KultPlus.

Në një video të shpërndarë në llogarinë e tij në Instagram, Lennon, 59 vjeç, mund të shihet duke kënduar këngën e babait të tij të ndjerë në një sfond të ndezur qirinj.

“Lufta kundër Ukrainës është një tragjedi e paimagjinueshme”, shkroi Lennon në postimin e tij. “Si njeri dhe si artist, u ndjeva i detyruar të përgjigjesha në mënyrën më domethënëse që mundesha. Kështu që sot, për herë të parë ndonjëherë, performova publikisht këngën e babait tim, IMAGINE.”

Në mbishkrim, ai shtjelloi më tej vendimin për të realizuar këngën ikonë.

“Pse tani, pas gjithë këtyre viteve? – E kisha thënë gjithmonë, se e vetmja herë që do të mendoja të këndoja ‘IMAGINE’ do të ishte nëse do të ishte ‘Fundi i Botës’”, shkroi ai. “Por edhe sepse tekstet e tij pasqyrojnë dëshirën tonë kolektive për paqe në mbarë botën. Sepse brenda kësaj kënge, ne transportohemi në një hapësirë, ku dashuria dhe bashkimi bëhen realiteti ynë, nëse vetëm për një moment në kohë…”

“Kënga pasqyron dritën në fund të tunelit, që të gjithë po shpresojmë…”, ka shkruar ai./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme