Dominojnë Bebe Rexha dhe Ava Max në “MTV Europe Music Awards 2019”

2 Tetor, 2019 - 5:01 pm

Artistja e njohur Ariana Grande dominonon nominimet e eventit të madh të ndarjes së çmimeve, ”MTV Europe Music Awards 2019”, me gjithsej shtatë nominime. Ajo ndiqet nga artistët Shawn Mendes, Lil Nas X dhe Billie Eilish, ku secili prej tyre janë nominuar në gjashtë kategori secili. ”MTV EMA 2019” do të mbahet në Qendrën e Konferencave dhe Ekspozitës FIBES në Seville, Andaluzia, të Spanjës më 3 nëntor 2019.

Kjo do të jetë hera e katërt, si dhe viti i dytë radhazi, që Spanja mirëpret shfaqjen e çmimeve. Nga shqiptarët kanë arritur që sivjet në eventin më të madh të ndarjes së çmimeve në Evropë, të nominohen dy artistet shqiptare me prejardhje shqiptare, Bebe Rexha dhe Ava Max. Bebe Rexha kandidon për çmimin ”Bashkëpunimi më i mirë” me bashkëpunimin ”Say my name” që e solli me David Guettan dhe J-Balvin, teksa gjithashtu garon për çmimin ”Performanca më e mirë në skenën botërore”, për paraqitjen e saj në eventin e MTV, të organizuar në Maltë këtë vit.

Ava Max, emri i vërtetë i së cilës është Amanda Ava Koci, pas suksesit që pati me nominimin në ”MTV Video Music Awards”, ka arritur që të sigurojë një kategori për t’u nominuar edhe në ”MTV Europe Music Awards”. Këngëtarja me prejardhje nga Saranda garon për çmimin ”Artistja e re më e mirë” dhe “Depërtimi i vitit” në ”MTV EMA 2019”.

VIDEOJA MË E MIRË

Ariana Grande, “thank u, next”
Billie Eilish, “bad guy”
Lil Nas X, “Old Town Road (Remix)”
Rosalia, J Balvin, “Con Altura”
Taylor Swift, “ME!”

ARTISTI MË I MIRË

Ariana Grande
J Balvin
Miley Cyrus
Shawn Mendes
Taylor Swift

KËNGA MË E MIRË

Ariana Grande, “7 rings”
Billie Eilish, “bad guy”
Lil Nas X, “Old Town Road (Remix)”
Post Malone, Swae Lee, “Sunflower”
Shawn Mendes, Camila Cabello, “Señorita”

BASHKËPUNIMI MË I MIRË

BTS, Halsey Boy, “With Luv”
Lil Nas X, Billy Ray Cyrus, “Old Town Road (Remix)”
Mark Ronson, Miley Cyrus, “Nothing Breaks Like a Heart”
Rosalia, J Balvin, “Con Altura”
Shawn Mendes, Camila Cabello, “Señorita”
The Chainsmokers, Bebe Rexha, “Call You Mine”

ARTISTI I RI MË I MIRË

Ava Max
Billie Eilish
Lewis Capaldi
Lil Nas X
Lizzo
Mabel

ARTISTI MË I MIRË POP

Ariana Grande
Becky G
Camila Cabello
Halsey
Jonas Brothers
Shawn Mendes

INTERPRETUESI MË I MIRË ‘LIVE’

Ariana Grande
BTS
Ed Sheeran
P!nk
Travis Scott

ARTISTI MË I MIRË ROCK

Green Day
Imagine Dragons
Liam Gallagher
Panic! At The Disco
The 1975

ARTISTI MË I MIRË HIP-HOP

21 Savage
Cardi B
J. Cole
Nicki Minaj
Travis Scott

ARTISTI MË I MIRË I ZHANRIT ALTERNATIVE

FKA Twigs
Lana Del Rey
Solange
twenty one pilots
Vampire Weekend

ARTISTI MË I MIRË I ZHANRIT ELECTRONIC

Calvin Harris
DJ Snake
Marshmello
Martin Garrix
The Chainsmokers

DUKJA MË E MIRË

Halsey
J Balvin
Lil Nas X
Lizzo
Rosalia

ARTISTI ME KLUBIN MË TË MIRË TË FANSAVE

Ariana Grande
Billie Eilish
BTS
Shawn Mendes
Taylor Swift

DEPËRTIMI I VITIT

Ava Max
Billie Eilish
CNCO
H.E.R.
Jade Bird
Juice WRLD
Kiana Ledé
Lauv
Lewis Capaldi
Lizzo
Mabel
Rosalia

PERFORMANCA MË E MIRË NË NJË SKENË BOTËRORE

Bebe Rexha, Isle of MTV Malta 2019
Hailee Steinfeld, Isle of MTV Malta 2018
Muse Bilbao, Spain 2018
The 1975, Lollapalooza Paris Festival 2019
twenty one pilots, Lollapalooza Paris Festival 2019

ARTISTI MË I MIRË REPREZENTATIV I VENDIT NGA VJEN

Ariana Grande (ShBA)
Taylor Swift (ShBA)
Ed Sheeran (ShBA dhe Irlandë)
Shawn Mendes (Kanadë)
Burna Boy (Afrikë) /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme