Donika Rudi së shpejti me 3 koncerte autoriale në Francë

10 Qershor, 2021 - 2:15 pm

Në kuadër të Festivalit Festival Viva Cité i cili shënon edicionin e 32-të të tij në Francë, kompozitorja dhe drejtoresha e Festivalit Ndërkombëtar të Prishtinës ‘ReMusica’, do të performojë tri koncerte autoriale duke interpretuar disa nga veprat e saj akusmatike më 24 dhe 25 qershor, shkruan KultPlus.

Festivali Viva Cite bashkë-organizohet nga Komuna e Sotteville-lès-Rouen nën udhëheqjen artistike të Atelier 231.

Donika Rudi (1982) është kompozitore e specializuar në muzikën elektroakustike dhe akusmatike. Ka studiuar  kompozimin në Konservatorin e Muzikës në Gjenevë në  muzikë  instrumentale dhe drejtimin e muzikës elektroakustike. Studimet master i kreu në degën e kompozimit, akusmatik në  Konzervatorin Mbretëror të Muzikës në Mons, në klasën e Annette Vande Gorne dhe Ingrid Drese.

Disa nga veprat e saja të rëndësishme janë: Baleti Kontemporan “Life in Slow Motion”,e cila u dha premierë në Teatrin Kombëtar të Kosovës; “9” për trombon të amplifikuar & shirit manjetik; “Aura I” për violinë, violë, mezosoprano, soprano, perkusione & shirit manjetik;“Emotion Machine” vepër akusmatike; Emotion MachineI dhe II” mbështetur nga Ministria e Kulturës në Belgjikë – Federation Wallonie Bruxelles etj

Ajo gjithashtu ka kompozuar për teatër, filma, dokumentarë si dhe është koautore librave shkollorë 1,2 dhe 6 .

Kompozimet e Rudit janë performuar në Portugali, Kolumbi, Australi, Itali, Kosovë, Shqipëri, Francë, Belgjikë, Zvicër, Serbi , Spanje dhe Kanada. Gjithashtu, ato janë transmetuar në Radio Spain – UNDÆ! Radio, France Musique (Christian Zanési radioshow), Dutch National Radio (Café Sonore), “Sonema Lab”, Portugese National Radio (Arte Eletroacústica), “Phonogène” RadioHDR Rouen France.

Që nga viti 2010 ajo është anëtare e shoqatës së kompozitorëve belg të muzikës elektroakustike FEBEME-BEFEM ; anëtare e shoqatës së kompozitorëve ne KANADA – CEC SONUS  si dhe është  drejtoreshë e Festivalit Ndërkombëtëar të Prishtinës- ReMusica Festival.

Po ashtu, ne kuadër të platformës IN SITU – European Platform for Artistic Creation in Public Space në mesin e 16 artistëve nga bota, ajo merr titullin e artistes së asociuar nga Kosova (In-Situ Artist), për periudhën 2020 – 2024 ku vazhdon punën e saj hulumtuese/krijuese. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme