Dua Lipa me 3 nominime në BritAwards

24 Janar, 2024 - 9:32 pm

Të mërkurën janë publikuar nominimet për ceremominë më të madhe të ndarjes së çmimeve të muzikës në Mbretërinë e Bashkuar, Brit Awards.

Dua Lipa është nominuar në tre kategori si: “Artisti britanik i vitit”, “Artisti më i mirë i muzikës Pop” dhe kënga “Dance the Night” është nominuar në kategorinë “Kënga më e mirë e vitit”.

Për herë të parë, femrat dominojnë në të gjitha kategoritë, me Raye e cila marrë një numër rekord nominimesh — dhe këtë vit, paneli duket se ka bërë zgjedhje të duhura, shkruan The Times.

Lewis Capaldi, Little Simz, Ed Sheeran, Miley Cyrus, Raye, Olivia Rodrigo, Dua Lipa dhe Taylor Swift janë gjithashtu ndër emrat më të famshëm të nominuar.

Skena e “Brit Awards 2023”, mbajtur në “The O2 Arena” të Londrës (Foto: Getty Images)

Ndërkohë, përkundër faktit se gjatë gjithë vitit ka pasur prurje të mëdha muzikore si klipe dhe një album, këngëtarja Rita Ora befasisht ka ngelur jashtë listës së nominimeve këtë vit.

Albumi britanik i vitit

Blur – The Ballad of Darren

J Hus – Beautiful and Brutal Yard

Little Simz – No Thank You

Raye – My 21st Century Blues

Young Fathers – Heavy Heavy

Artisti britanik i vitit

Arlo Parks

Central Cee

Dave

Dua Lipa

Fred Again

J Hus

Jessie Ware

Little Simz

Olivia Dean

Raye

Grupi më i mirë britanik

Blur

Chase and Status

Headie One & K-Trap

Jungle

Young Fathers

Artisti i ri më i mirë

Mahalia

Olivia Dean

PinkPantheress

Raye

Yussef Dayes

Kënga më e mirë e vitit

– ADVERTISEMENT –

Calvin Harris dhe Ellie Goulding – Miracle

Cassö, Raye dhe D-Block Europe – Prada

Central Cee – Let Go

Central Cee dhe Dave – Sprinter

Dua Lipa – Dance the Night

Ed Sheeran – Eyes Closed

J Hus – Who Told You

Kenya Grace – Strangers

Lewis Capaldi – Wish You the Best

PinkPantheress – Boy’s a Liar

Raye – Escapism

Rudimental, Charlotte Plank dhe Vibe Chemistry – Dancing Is Healing

Stormzy dhe Debbie – Firebabe

Switch Disco dhe Ella Henderson – React

Venbee dhe Goddard – Messy in Heaven

Artisti më i mirë ndërkombëtar

Asake

Burna Boy

Caroline Polachek

CMAT

Kylie Minogue

Lana Del Rey

Miley Cyrus

Olivia Rodrigo

SZ

Taylor Swift

Grupi më i mirë ndërkombëtar

Blink-182

Boygenius

Foo Fighters

Gabriels

Paramore

Kënga më e mirë ndërkombëtare

Billie Eilish – What Was I Made For

David Kushner – Daylight

Doja Cat – Paint the Town Red

Jazzy – Giving Me

Libianca – People

Meghan Trainor – Made You Look

Miley Cyrus – Flowers

Noah Kahan – Stick Season

Robin Schulz dhe Oliver Tree – Miss You

Olivia Rodrigo – Vampire

Peggy Gou – (It Goes Like) Nanana

Rema – Calm Down

SZA – Kill Bill

Tate McRae – Greedy

Tyla – Water

Artisti më i mirë rock/alternative

Blur

Bring Me the Horizon

The Rolling Stones

Young Fathers

Yussef Dayes

Artisti më i mirë hip-hop/grime/rap

Casisdead

Central Cee

Dave

J Hus

Little Simz

Artisti më i mirë Dance

Barry Can’t Swim

Becky Hill

Calvin Harris

Fred Again

Romy

Artisti më i mirë Pop

Calvin Harris

Charli XCX

Dua Lipa

Olivia Dean

Raye

Artisti më i mirë R&B

Cleo Sol

Jorja Smith

Mahalia

Raye

Sault. /KultPlus.com

Të ngjajshme