займ на карту онлайн потребительский кредит

Dy këngë për ata që nuk e harrojnë Ritmin e Rrugës

3 Korrik, 2018 - 9:04 pm

Një gjeneratë në Kosovë është rritur me këngët e grupit ‘Ritmi i Rrugës’.

Dy djemtë e grupit sonte kanë karrierë në fusha të ndryshme por stilin e tyre të vjetër e kujtojmë në këngët e ndryshme të dyshes.

Memli Kelmendi dhe Arbër Reçi formuan grupin ‘Ritmi i Rrugës’ në vitin 1995 ndërsa që nga ajo kohë e deri në shuarjen e grupit, ky mbeti absolut një prej grupeve që dha mësim në repin shqiptar.

Në vitin 2000 grupi publikoi albumin ‘Bota është e jona’ njëjtë sikur titulli i këngës që është mjaft e njohur dhe e pëlqyer edhe sot.

Sot po i kujtojmë dy këngë nga ky grup. Të parën e kemi ‘Ushtari i Rrugës’, një këngë himn i viteve të para të pasluftës në Kosovë.

Dikujt mund të mos i besohet se kënga “Ushtari i Rrugës” është realizuar në vitin 2003.

Më vonë, këngë të tjera do të vinin nga dy djemtë e rinj që krijuan këngë të ndryshme dhe i dhanë tekste rebele melodive.

Melodia e dytë që po e sjellim sot është “Përjetësisht” edhe kjo një këngë me një videoklip të veçantë dhe një mesazh të qartë për fansat e grupit.

Grupi viteve të fundit është kërkuar nga fansat por duket sikur nuk do të ketë një ringjallje të melodive të këtij grupi, pjesë e nostalgjisë muzikore në Kosovë. / KultPlus.com

Të ngjajshme