‘E duam jetën ndaj na lini të jetojmë, o mik, o vëlla pak qetësi për shpirtin tonë’ (VIDEO)

15 Prill, 2021 - 10:30 pm

“Na lini të jetojmë” është kënga epike që vazhdimisht është kënduar nga zërat e njohur të zhanrit rock, por që më se miri mbahet mend me interpretimin e Elton Dedës, shkruan KultPlus.

“E duam jetën ndaj na lini të jetojmë”, është refreni që në koncertet e Elton Dedës ka zgjuar një jehonë të jashtëzakonshme si në ditët e para kur është kënduar. Me tekst kuptimplotë me një frymë protestuese, kjo këngë arrin t’i bëjë të gjithë të këndojnë njëzëri me këngëtarin e me duart e ngritura lart, duke e ndjerë çdo fjalë.

Kjo këngë është kënduar nga grupi Tingulli i Zjarrtë në Festivalin e Radiotelevizionit Shqiptar në vitin 1991.

KultPlus sot ju sjell këtë këngë me tekst dhe video.

https://www.youtube.com/watch?v=Y8ExhP8uDc8

Më kot unë pyes pse nuk erdhe përsëri
Kush ti ndali hapat, kush të tha “Mos ik!”
Një lajm i ditës si një krismë tremb çdo shpirt
Bëhet zog plagosur
Zemër e vrarë në pritë

Çdo dashuri që të jetojë do ngrohtësi
Dhe toka s’rron pa diellin lart, pa kaltërsinë
Kudo të jesh o moshatar i vendit tim
Kush vallë si ne do dashurinë

REF:
E duam jetën ndaj na lini të jetojmë
O mik, o vëlla pak qetësi për shpirtin tonë
E shtrenjta ime ti këtë mbrëmje mos mungo
I kam harruar përkëdheljet mos harro

Çdo dashuri që të jetojë do ngrohtësi
Dhe toka s’rron pa diellin lart, pa kaltërsinë
Kudo të jesh o moshatar i vendit tim
Kush vallë si ne do dashurinë

REF 2x:
E duam jetën ndaj na lini të jetojmë
O mik, o vëlla pak qetësi për shpirtin tonë
E shtrenjta ime ti këtë mbrëmje mos mungo
I kam harruar përkëdheljet mos harro. / KultPlus.com

Të ngjajshme