EBU konfirmon listën e 37 pjesëmarrësve në Eurovision 2023

20 Tetor, 2022 - 2:06 pm

EBU, ka konfirmuar listën e 37 pjesëmarrësve për garën e vitit 2023.

Transmetuesit publikë nga 37 vende do të marrin pjesë në Eurovision Song Contest, kur ngjarja më e madhe e muzikës live në botë do të organizohet në Liverpool.

Konkursi i 67-të, i organizuar nga Unioni Evropian i Transmetuesve (EBU) dhe BBC në emër të fituesve të vitit 2022, Ukrainës, do të mbahet në Liverpool Arena më 9, 11 dhe 13 maj 2023.

Vendet pjesëmarrëse (dhe transmetuesit)

🇦🇱 Shqipëri – RTSH
🇦🇺 Australi – SBS (* Bashkëpunëtor i EBU)
🇦🇲 Armenia – AMPTV
🇦🇹 Austri – ORF
🇦🇿 Azerbajxhani – İctimai
🇧🇪 Belgjikë – VRT
🇭🇷 Kroaci – HRT
🇨🇾 Qipro – CyBC
🇨🇿 Republika Çeke ČT
🇩🇰 Danimarka – DR
🇪🇪 Estonia – ERR
🇫🇮 Finlanda – YLE
🇫🇷 Francë – FT
🇬🇪 Gjeorgji – GPB
🇩🇪 Gjermani – ARD/NDR
🇬🇷 Greqi – ERT
🇮🇸 Islanda – RÚV
🇮🇪 Irlandë – RTÉ
🇮🇱 Izrael – IPBC/Kan
🇮🇹 Itali – RAI
🇱🇻 Letonia – LTV
🇱🇹 Lituani – LRT
🇲🇹 Maltë – PBS
🇲🇩 Moldavia – TRM
🇳🇱 Holandë – AVROTROS
🇳🇴 Norvegji – NRK
🇵🇱 Polonia – TVP
🇵🇹 Portugalia – RTP
🇷🇴 Rumania – TVR
🇸🇲 San Marino – SMRTV
🇷🇸 Serbia – RTS
🇸🇮 Sllovenia – RTVSLO
🇪🇸 Spanjë – TVE
🇸🇪 Suedi – SVT
🇨🇭 Zvicër – SRG / SSR
🇺🇦 Ukraina – UA:PBC
🇬🇧 Mbretëria e Bashkuar – BBC (Transmetuesi pritës)

Nga 37 kombet që marrin pjesë, 31 do të garojnë në dy gjysmëfinale me 10 akte të suksesshme nga secila gjysmëfinale duke ju bashkuar 4 nga 5 të mëdhenjtë (Franca, Gjermania, Italia dhe Spanja), mikpritësit e Mbretërisë së Bashkuar dhe Ukraina në finalen e madhe.

Kujtojmë që tre shtet kanë hequr dorë për këtë vit nga Eurovisioni për shkak të rritjes së tarifës së hyrjes. Transmetuesit nga Maqedonia e Veriut, Mali i Zi dhe Bullgaria  nuk do të marrin pjesë në këtë edicion të Eurovision. / KultPlus.com

Të ngjajshme