“Eja, eja lule borë” nën interpretimin e mrekullueshëm të Inva Mulës

3 Nëntor, 2018 - 4:30 pm

“Lule Borë” është një ndër këngët me të njohura dhe shkodrane. Kësaj radhë ju sjellim këtë këngë të interpretuar nga sopranoja me famë botërore Inva Mula.

E shkruar në vitin 1946 nga poeti shkodran Zef Pali dhe e kompozuar nga Simon Gjoni, kënga “Eja, eja lule borë” mbetet ndër këngët më të bukura shqiptare.

Në ish-Bashkimin Sovjetik, Lule borë, ishte kaq e përhapur sa që shqiptarëve iu drejtoheshin: “A…, ju jeni nga vendi i Lule borë”, kujton këngëtari Avni Mula, një nga interpretuesit më pikantë të kësaj kënge në atë kohë, por që nuk e ka harruar pa një interpretim lirik të mirëfilltë në disa koncerte edhe vajza e tij, sopranoja Inva Mula. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme