Elbenita Kajtazi dhe Alberta Troni me koncert në Zagreb për nderë të 12 vjetorit të pavarësisë

20 Shkurt, 2020 - 10:14 am

Pёr nder tё 12 vjetorit tё Pavarësisë sё Kosovёs, nё vend dhe jashtë tij u shënuan aktivitete tё shumta kulturore, përcjellë KultPlus.

Me kёtё rast Kёshilli i pakicёs Kombёtare Shqiptare tё qytetit tё Zagrebit dhe Ambasada e Republikёs sё Kosovёs nё Kroaci, organizuan koncert artistik me sopranon Elbenita Kajtazi, shoqëruar në piano nga Alberta Troni.

Koncerti u mbajt nё Muzej Mimara në Zagreb. Ky koncert ju dedikua pёrvjetorit tё shpalljes sё Pavarёsisё sё Kosovёs, ku sopranoja e njohur Elbenita Kajtazi e cila pёr vite me radhë ka prekur dhe kënduar nё operat dhe skenat e njohura europiane dhe botёrore, dhe aktualisht ёshtё pjesё rezidente e ansamblit tё Operёs Shtetёrore tё Hamburgut nё bashkёpunim me pianistёn dhe profesoreshёn e mirёnjohur Alberta Troni, sollën njё program tё bukur artistik, nё njё koncert tё veçantë dhe mbresёlёnёs për publiku artdashës nё Zagreb.

Programi i koncertit ishte i larmishёm me vepra vokale dhe instrumentale si arie te njohura nga W. A. Mozart, G. Puccini, R. Strauss, J. Massenet, si dhe vepra solo pёr piano nga F. Chopin dhe F. Liszt.

Koncerti u përmbyll me Agimet Shqiptare nga Avni Mula. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme