Elbenita Kajtazi me koncert nё Zagreb, shoqёrohet nga pianistja Alberta Troni

14 Shkurt, 2020 - 2:00 pm

Me rastin e shënimit tё pёrvjetorit tё Pavarёsisё sё Kosovёs me 17 Shkurt, Kёshilli i pakicёs Kombёtare Shqiptare tё qytetit tё Zagrebit dhe  Ambasada e Republikёs sё Kosovёs nё Kroaci, organizojnё koncert artistik me Elbenita Kajtazi – Soprano dhe Alberta Troni – piano.

Koncerti do tё mbahet me 16 shkurt nё ora 18:00, nё Muzej Mimara Zagreb!  Koncerti i dedikohet ditёs sё shpalljes sё Pavarёsisё sё Kosovёs, ku sopranoja e njohur Elbenita Kajtazi  e cila pёr vite me rradhё jeton dhe kёndon nё Teatrot e Operat e njohura shtetёrore tё Gjermanisё, nё bashkёpunim me pianisten dhe profesoreshёn e mirёnjohur Alberta Troni do tё sjellin njё program tё bukur artistik!

Programi i koncertit do tё ketё koncept tё veprave vokale dhe instrumentale! Arie te njohura nga W. A. Mozart, G. Puccini, R. Strauss, J. Massenet, si dhe vepra solo pёr piano nga F. Chopin dhe F. Liszt!

Nё progam nuk do tё mungojnё vepra tё kompozitorёve shqiptarё, qё do ti japin njё pompozitet koncertit dhe karakter datёs qё shёnon shtet ndёrtimin tonё./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme