Elsa Lila dhe Capital T kënduan ‘Pyes lotin’, reagon ashpër kompozitori: Mos ma bëni pis këngën

22 Dhjetor, 2022 - 2:42 pm

Elsa Lila dhe Capital T kënduan bashkë në natën e dueteve në Festivalin e Këngës, shkruan KultPlus.

Ata risollën një version të ri të këngës së njohur “Pyes Lotin”, të kompozuar nga Valentin Veizi.

Ky i fundit ka reaguar përmes një postimi në “Facebook”, duke shprehur gjithë mllefin e tij.

Elsa Lila dhe Capital T kënduan 'Pyes lotin', reagon ashpër

Ai i ka bërë thirrje RTSH ta heqë nga transmetimi këtë variant, të cilin e ka konsideruar të “shëmtuar”.

Postimi i plotë:

“MOS MA BENI PIS KENGEN !
Sot kam marre shume mesazhe e telefonata nga shoke e miq, dashamires e simpatizante te muzikes sime te indinjuar ne lidhje te nje varianti te kenges “Pyes Lotin” qe eshte kenduar nga Elsa Lila edhe Capital T ne naten e trete Festivali 61 i RTSHse, duke qene se skam patur mundesi te ndjek festivalin e kerkoj edhe e degjoj ne YouTube kengen, me ben pershtypje (indinjuan) dy gjera : e para nuk e di kush ka mare guximin e ka pasur kurajon te ma bej “pis” kengen time, mire qe nuk kane aftesine profesionale per te “rifreskuar” apo te sjellin ndryshe nje kenge ,por keta nuk kane as edukaten edhe as respektin te pakten te kontaktojne per te marre lejen e autorit .
se dyti :Ti (kushdo)mund te rikendosh nje kenge, por nuk ke asnje te drejte te ndryshosh e te denigrosh kengen pa lejen e autorit ,(kompozitorit). Me lini tja u them troc edhe njehere Liles edhe Capitalit, modeli i kenges qe ju sollet eshte modeli se si mund te denigrosh ,shperfytyrosh nje kenge aq te bukur si kenga “Pyes Lotin” , prandaj do ti lutem Radio televizionit Shqiptar ta heqi nga cdo lloj transmetimi kete variant te shemtuar!”, thuhët në postimin e tij. /KultPlus.com

Elsa Lila dhe Capital T kënduan 'Pyes lotin', reagon ashpër

Të ngjajshme