Elton John do ta përmbyllë karrierën me koncertin e fundit në Mbretërinë e Bashkuar

3 Dhjetor, 2022 - 11:39 am

Sir Elton John do të kryesojë Festivalin Glastonbury verën e ardhshme, duke luajtur atë që do të jetë shfaqja e fundit në Mbretërinë e Bashkuar të turneut të tij lamtumirës.

Ylli do të kryesojë skenën piramidale të dielën, më 25 qershor dhe ka premtuar një lamtumirë spektakolare.
“Nuk ka asnjë mënyrë më të përshtatshme për t’u thënë lamtumirë fansave të mi britanikë,” tha ai në një deklaratë që njoftoi shfaqjen.

“Mezi pres të përqafoj frymën e festivalit më të madh në botë. Do të jetë tepër emocionues.”
Shfaqja do të vijë më shumë se pesë vjet pasi Sir Elton njoftoi turneun e tij 350-datë Farewell Yellow Brick Road.

Fillimisht duhej të përfundonte në vitin 2021, duke i dhënë 75-vjeçarit më shumë kohë për të kaluar me familjen e tij të re, por datat e shumta duhej të riplanifikoheshin si për shkak të pandemisë Covid ashtu edhe për shkak të një dëmtimi të ijeve që këngëtari pësoi gjatë një rënieje.

Kohët e fundit ai përfundoi pjesën e turneut në SHBA me një tribunë tre netësh në Stadiumin Dodger të LA – ku, në vitin 1975, ai forcoi statusin e tij të superyllit me dy koncerte historike, të stolisur me një uniformë të bejsbollit Dodgers.

Ky komplet u shfaq përsëri në koncertin e tij të fundit në SHBA, teksa luajti hite, duke përfshirë Rocket Man, Tiny Dancer, Your Song dhe Philadelphia Freedom.

Atij iu bashkuan gjithashtu të ftuarit e yjeve Brandi Carlile, Kiki Dee dhe Dua Lipa, të cilët bënë duet në remiksin Pnau të Cold Heart – një këngë që prezantoi Sir Elton me një brez të ri fansash vitin e kaluar.

Seti i tij Glastonbury do të përmbajë padyshim surpriza të ngjashme./ KultPlus.com

Të ngjajshme