Eric Clapton anulon koncertet e tij në Rusi

3 Mars, 2022 - 11:00 am

Eric Clapton ka anuluar tre koncerte që ishin planifikuar të mbaheshin në Shën Petersburg dhe Moskë në qershor, pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia, transmeton KultPlus.

Një raport nga TMZ grumbulloi një numër artistësh që kishin ende shfaqje të planifikuara në Rusi në të ardhmen e parashikueshme, me Clapton në mesin e tyre. Megjithatë, një përfaqësues i tha TMZ se shfaqjet e planifikuara të Clapton, një në Shën Petersburg dhe dy në Moskë, janë anuluar dhe se “ka shumë pak gjasa që [koncertet] të rikthehen në çdo kohë”.

Pushtimi ka tërhequr dënimin nga bota e muzikës dhe më gjerë, dhe shumë artistë të tjerë kanë anuluar shfaqjet e ardhshme në Rusi dhe Ukrainë. Green Day, Nick Cave dhe Franz Ferdinand janë ndër ata që kanë mbajtur shfaqjet e tyre të ardhshme në Rusi.

Clapton nuk ka bërë një deklaratë të drejtpërdrejtë në lidhje me anulimet në rrjetet sociale apo ndryshe.

Kitaristi është zhytur në polemika kohët e fundit, për shkak të dyfishimit të teorive të konspiracionit në lidhje me vaksinën COVID-19. Fillimisht, Clapton thjesht raportoi efektet anësore të padëshiruara që ai pësoi pas dozave të tij të vaksinës AstraZeneca./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme