Është shpallur ylli më i madh i shekullit XX

20 Janar, 2019 - 1:00 pm


Këngëtari legjendar David Bowie u shpall ikona më e madhe në botën e argëtimit në shekullin XX.

Këngëtari mori më së shumti vota në sondazh të bërë nga “BBC”, duke lënë pas ikona të tjera, si Charlie Chaplin, Merilin Monroe dhe Billy Holyday.

Qëllimi i votës ishte që audienca të zgjidhte “yllin më të madh të shekullit XX” edhe në katër kategori të tjera si, sport, shkencë, aktivizëm dhe art.

Kur është fjala për kategori të tjera, Alan Turing fitoi në kategorinë “Shkencëtarët”, Ernest Shaqlton në kategorinë “Hulumtuesit” dhe Nelson Mandela në kategorinë “Liderët”.

Fituesit e kategorisë Aktivistët, Sport, si dhe artistët dhe shkrimtarët ende nuk janë zgjedhur pasi sondazhi po vazhdon.

Publiku do të zgjedhë ikonën më të madhe të shekullit të XX deri më 5 shkurt, kur do të shpallen të gjithë fituesit në të gjithë kategoritë e ndryshme.

Por, disa prej fansave kanë kritikuar televizionin publik britanik pasi në kategorinë “Argëtues” nuk i kanë përfshirë Beatles dhe Elvis Presleyn.

David Bowie ndërroi jetë në janar të vitit 2016 në moshë 69-vjeçare, si pasojë e kancerit të mëlçisë. /KultPlus.com

Të ngjajshme