Foto të rralla të Beatles para se të bëheshin të famshëm

8 Tetor, 2022 - 9:50 pm

Në vitin 1961, pak para ngritjes së tyre në famë, Beatles luajtën një koncert lokal në Cavern Club në Liverpool. Tani, janë zbuluar foto të rralla të grupit – duke përfshirë bateristin origjinal Pete Best – nga ajo performancë. Grupi do të publikonte këngën e tij të parë, “Love Me Do”, një vit më vonë, shkruan Smithsonian, transmeton KultPlus.

Paul Wane, drejtor menaxhues në Tracks, një kompani me kujtime muzikore me bazë në Mbretërinë e Bashkuar që zotëron fotot, i thotë Jack Guy të CNN se fotot janë marrë nga një fans që ndoqi grupin e sapolindur pop në fillim të viteve 1960, përpara se ato të publikoheshin zyrtarisht. ndonjë muzikë.

“Jo shumë njerëz kishin kamera në atë kohë,” thotë Wane. “Kjo është arsyeja pse ka kaq pak foto të Beatles në Shpellë. Ka shumë, shumë, shumë pak.”

Të gjithë Beatles kanë lindur në Liverpool, dhe qyteti është vendi ku u formua grupi. Lennon dhe McCartney performuan për herë të parë atje së bashku në 1957.

Fotot e sapo zbuluara paraqesin John Lennon, 20, dhe Paul McCartney, 19, duke kënduar dhe duke luajtur kitarë; George Harrison, 18 vjeç, gjithashtu luan kitarë, ndërsa Best, 19 vjeç, i bie baterive pas tyre. Bateristi Ringo Starr nuk do t’i bashkohej grupit deri në vitin 1962, pak më shumë se një vit më vonë, duke përfunduar “Fab Four”.

Historiani Mark Lewisohn, i cili ka shkruar një numër librash për Beatles, thotë në një deklaratë se fotot tregojnë anëtarët e grupit me “pantallona lëkure dhe bluza pambuku”, para se të kishin kuptuar pamjen e tyre të firmosur, sipas BBC News. “Asnjë foto tjetër nuk i tregon ata të veshur në këtë mënyrë.”/KultPlus.com

Të ngjajshme