Gazetat e Turqisë e lavdërojnë ndaljen e muzikës kurde në Prishtinë

13 Shkurt, 2018 - 10:14 pm

Disa medie të Turqisë kanë lavdëruar gjestin e Policisë së Kosovës, kur ajo para pak ditësh ka ndërprerë një ‘Natë të Muzikës Kurde’ në kryeqytet.

Agjencia Anadolu e Turqisë ka shkruar se Qendra Sociale SABOTA ka planifikuar të përhapë propagandë të organizatës terroristë YPG/PPK me anë të kësaj nate të muzikës.

Lajmet e gazetës turke YENISAFAK po ashtu kanë treguar për ngjarjen që ndodhi para pak netësh në Kosovë. Shkrimet e kanë quajtur provokim këtë natë, duke cituar liderin e Partisë Demokratike Turke të Kosovës, Ministrin e Administratës Publike – Mahir Yagcilar.

“Të shfaqësh sjellje kundër Turqisë, shtetit mik të Kosovës, është e pakuptimtë. Në fakt, është në të kundërt dhe e dëmshme për Kosovën” i ka thënë Yagcilar gazetës turke, shkruan KultPlus.
Të premten tek SABOTA u planifikua një Natë e Muzikës Kurde e cila u ndërpre për pak minuta, por vazhdoi deri në fund.

Me reagimet e tyre kanë dalë edhe nga kjo Qendër por edhe nga Policia e Kosovës.

Krejt për fund, një pjesë e medieve në Turqi, shumë prej tyre të kontrolluara nga shteti, kanë fajësuar këtë shpërndarje të propagandës së PPK-së kurde, që ka luftuar kundër forcave turke për disa dekada tanimë. / KultPlus.com

Të ngjajshme