Gjashtë dekada me Eric Clapton: Reflektim mbi udhëtimin muzikor të një ikone në ditëlindjen e tij

30 Mars, 2023 - 12:10 pm

Eric Patrick Clapton, kitaristi, këngëtari dhe kompozitori anglez rock dhe blues, sot feston ditëlindjen e 78-të. Ai konsiderohet si një nga kitaristët më të suksesshëm dhe me ndikim në muzikën rock. Clapton u rendit i dyti në listën e Rolling Stone të “100 kitaristëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave” dhe i katërti në “50 kitaristët më të mirë të të gjitha kohërave” të Gibson. Ai u emërua gjithashtu në numri pesë në listën e revistës Time të “10 lojtarët më të mirë të kitarës elektrike” në 2009, shkruan KultPlus.

Pasi luajti në një numër grupesh të ndryshme lokale, Clapton u bashkua me Yardbirds në 1963, duke zëvendësuar kitaristin themelues Top Topham. I pakënaqur me ndryshimin e tingullit të Yardbirds nga blues rock në një tingull pop rock më miqësor ndaj radios, Clapton u largua në 1965 për të luajtur me John Mayall & the Bluesbreakers. Pas largimit nga Mayall në vitin 1966, pas një albumi, ai formoi trion e pushtetit Cream me bateristin Ginger Baker dhe basistin Jack Bruce, në të cilin Clapton luajti improvizime të qëndrueshme bluz dhe “pop psikedelik arti, i bazuar në blues”. Pasi Cream u nda në nëntor 1968, ai formoi grupin blues rock Blind Faith me Baker, Steve Winwood dhe Ric Grech, duke regjistruar një album dhe duke performuar në një turne përpara se të ndaheshin. Clapton filloi një karrierë solo në 1970.

Krahas karrierës së tij solo, ai performoi gjithashtu me Delaney & Bonnie dhe Derek and the Dominos, me të cilët regjistroi “Layla”, një nga këngët e tij të njohura. Ai vazhdoi të regjistronte një numër albumesh dhe këngësh solo të suksesshme gjatë disa dekadave të ardhshme, duke përfshirë një kopertinë të vitit 1974 të “I Shot the Sheriff” të Bob Marley (i cili ndihmoi reggae të arrinte një treg masiv), albumi Slowhand i mbushur me vend. (1977) dhe pop-roku i gushtit të vitit 1986. Pas vdekjes së djalit të tij Conor në 1991, pikëllimi i Clapton u shpreh në këngën “Tears in Heaven”, e cila u shfaq në albumin e tij Unplugged, dhe në 1996 ai pati një tjetër hit në top 40 me crossoverin R&B “Change the World”. Në vitin 1998, ai publikoi çmimin Grammy “My Father’s Eyes”. Që nga viti 1999, ai ka regjistruar një numër të albumeve tradicionale të rock-ut bluz dhe bluz dhe ka drejtuar Festivalin periodik të Guitar Crossroads. Albumi i tij më i fundit në studio është Happy Xmas (2018).

Për dekada, Clapton ka qenë një simbol i përsosmërisë së rock and roll-it, duke mahnitur audiencën me meloditë e tij shpirtërore dhe performancat elektrizuese. Nga ditët e tij të hershme me The Yardbirds dhe Cream, deri në karrierën e tij legjendare solo, Clapton është bërë një ikonë e vërtetë e industrisë së muzikës.

Clapton ka marrë 18 çmime Grammy, si dhe çmimin Brit për kontributin e jashtëzakonshëm në muzikë. Në vitin 2004, atij iu dha një CBE për shërbimet në muzikë.[ Ai ka marrë katër Çmime Ivor Novello nga Akademia Britanike e Kantautorëve, Kompozitorëve dhe Autorëve, duke përfshirë Çmimin e Arritjes së Jetës. Ai është i vetmi i inkuadruar tre herë në Rock and Roll Hall of Fame: një herë si artist solo dhe veçmas si anëtar i Yardbirds dhe i Cream. Në karrierën e tij solo, Clapton ka shitur më shumë se 280 milionë disqe në mbarë botën, duke e bërë atë një nga muzikantët më të shitur të të gjitha kohërave. Në vitin 1998, Clapton, një i varur nga alkooli dhe droga që shërohej, themeloi Crossroads Center në Antigua, një strukturë mjekësore për shërimin e abuzuesve të substancave.

Por nuk është vetëm muzika që e dallon Clapton. Me një karrierë mbi gjashtë dekada, ai është përballur me shumë sfida dhe beteja, si personale ashtu edhe profesionale.

Nëpërmjet muzikës së tij, Clapton ka prekur jetën e miliona njerëzve, duke ofruar një kolonë zanore për disa nga momentet më të thella të jetës. Nga “Tears in Heaven” tronditës deri te klasikja e përjetshme “Layla”, muzika e tij ka fuqinë të lëvizë dhe të frymëzojë.

Sot, në ditëlindjen e tij, ne festojmë jetën dhe trashëgiminë e Eric Clapton. Një mjeshtër i vërtetë i zanatit të tij, ndikimi i tij në botën e muzikës është i pamatshëm dhe ndikimi i tij do të vazhdojë të ndihet për brezat që do të vijnë. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme