Jonida Maliqi: “Ktheju tokës” do të këndohet në shqip, ka një porosi që vetëm në gjuhën shqipe ka kuptim

31 Dhjetor, 2018 - 2:15 pm

“Ktheju tokës”, është kënga me tekst dhe kompozim të Eriona Rushitit e cila rrëmbeu çmimin e parë në Festivalin e Këngës në RTSH, këngë e cila u interpretua nga këngëtarja e mirënjohur Jonida Maliqi. Me një distancë të madhe nga ky festival, këtë vit Jonida i është kthyer kësaj skene të madhe për të marë dritën jeshile që pikërisht me këtë këngë ta përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion. Për emocionin e kësaj kënge, për emocionin e skenës së madhe dhe për pritjet në Eurovizion, Jonida Maliqi ka treguar për KultPlus, sikurse që ka treguar edhe për vendimin që ajo do të këndojë në gjuhën shqipe.

Ardianë Pajaziti

KultPlus: Jeni triumfuese e edicionit të 57- të të RTSH-së, vetë fakti që keni konkurruar tregon se e keni dashur këtë çmim, por a e keni ndjerë që me të vërtetë do ta fitoni!

Jonida Maliqi: Që kur e dëgjova për herë të parë nga ish pedagogia ime Eriona Rushiti, ndjeva që kjo këngë ka shumë emocion brenda. Një emocion që nuk të lëshon, por rritet e rritet gradualisht. Që me dëgjimin e parë me çoi menjëherë në skenën e festivalit, pra dukej që nuk ishte një këngë për videoklip, apo këngë albumi, por një këngë që këkonte një skenë të madhe për t‘u dëgjuar. Dhe kur filluan provat në Sallën e Pallatit të Koncerteve, aty ndjeva se kjo këngë po merrte përmasat e një fitueseje, përsa i takon madhështisë që ajo ka.  

KultPlus: Festivali i RTSH- së, supozohet të jetë një festival që për fituesin, gëzimi zgjatë shumë pak, për shkak se menjëhereë fillojnë ethet e Eurovizionit, me çfarë emocioni jeni? 

Jonida Maliqi: Në fakt emocionin e fitores e ndjej tek njerëzit që më urojnë, tek intervistat e shumta, e gjej më së shumti tek njerëzit e familjes dhe sa herë që takohem me Erionën (autoren) dhe Enis Mullaj (orkestruesin). Sapo takohemi, themi na u realzua dëshira, por sa punë që kemi përpara. Kemi filluar të ndajmë detyrat se me cilën punë do merret secili dhe komunikojmë shumë shpesh për idetë e reja. Kemi një grup në whatsapp ku dërgojmë edhe çdo video të re që del me këngën “Ktheju tokës”, sepse gjenden shumë të tilla sot në youtube.

KultPlus: Pastaj, shqiptarët janë dëshmuar sikurse në futboll apo në muzikë, të kryqëzojnë përfaqësuesit, nëse nuk arrijnë suksesin e pritur, si i vleresoni këto komente, sa ndikojnë negativisht tek artistët, sportistët? 

Jonida Maliqi: Unë jam shumë e mbushur emocionalisht me këngën. Dhe kjo është ajo që më duhet. Me thënë të drejtën jam shumë e surprizuar nga reagimet e shumë komentuesve dhe fansave të Eurovizionit. Shprehen të gjithë me superlative. Një nga 4 komente thotë “Masterpiece”. Janë ca komente negative nga ne shqiptarët , por që nuk më shqetësojnë. Cdo kush është i lirë të zgjedhë e të dëgjojë këngët e veta të preferuara.

KultPlus: Në anën tjetër, ju keni vendosur të prezantoheni në gjuhën shqipe, pse ky vendim, sepse mendon që kënga tingllon më mirë në gjuhën shqipe, apo më shumë ka peshuar patriotizmi? 

Jonida Maliqi: Ne që te tre,unë , Eriona dhe Enisi kemi vendosur që atë ditë që fituam që kënga duhet të mbetet në shqip, për vetë mesazhin që ajo ka. Për ne nuk ka kuptim që të përcjellim një mesazh ku i themi çdo shqiptari  që të kthehet në tokën e tij dhe këtë t’ia themi në gjuhë të huaj. Plus që gjuha jonë ka shumë fuqi në bashkëtingëllore , ashtu siç është edhe vet kënga e fuqishme. Unë e këndoj me kaq shumë dashuri në gjuhën time.

KultPlus: Kthehemi të kënga, çfarë ndikoi që të vendosësh për këtë tekst dhe kompozim të Eriona Rushitit? 

Jonida Maliqi: Rastësia. Megjithëse nuk jam e mendimit që gjërat ndodhin rastësisht, por mua as që më kishte vajtur mendja që të merrja pjesë në festival. Ishte Eriona që ma propozoi dhe duket që ia vlejti. Cfarë ndikoi? Unë jam natyrë shumë e ndjeshme artistikisht. Sapo dëgjova notat e para të këngës u rrëqetha. Dhe kur një vepër artistike e çfarëdo gjinie arrin të të emocionojë nuk ke çfarë pret më. Rrëmbeje! 

KultPlus: Keni bashkëpunuar edhe më herët me këtë kompozitore? 

Jonida Maliqi: Jo. Është hera e parë. E kam dashur që kur kam qenë e vogël. E shihja në ambientet e Liceut Artistik dhe më pëlqente shumë për stilin e një vajze moderne për kohën. Më pas më ka dhënë mësim, dhe në fakt kur dola për t”u takuar me ish pedagogen, dola për këto arsye: të një simpatie që buronte edhe nga vitet e mëparshme ia kisha dëgjuar këngët e Semi Jaupaj “Veç lotët”, apo dy këngët e Festina Mejzinit dhe më kishin pëlqyer shumë. Por unë nuk u takova për të thënë ”Po”. Por “zysha” ma rrëmbeu zemrën me këngën që më propozoi.

KultPlus: Nese nuk do të ishe ne garë, cilën këngë të këtij edicioni e kishe menduar si favorit per Eurovizion?

Jonida Maliqi: Të gjitha më pëlqyen. Por kënga e vendit të dytë dhe të tretë mbeten të favorizuarat e mia. Edhe kënga e Mirud, sigurisht. 

KultPlus: Megjithatë, shqiptarët edhe më nuk po tregojnë sukses të madh në Eurovizion, jeni optimiste që të ndryshoni renditjen e Shqiperisë në këtë garë? 

Jonida Maliqi: Ne nuk jemi një shtet i madh, aq sa për të arritur të influencojmë në marrëdhëniet gjeopolitike. Por pjesëmarrjet tona atje kanë treguar se më një zë të fuqishëm, apo me një këngë të bukur nuk mbetesh pa u vlerësuar, apo pa lënë gjurmë. Është ende herët, pasi akoma nuk janë shpallur këngët pjesëmarrëse të Eurovision 2019. Ne jemi vendi i parë që e kemi shpallur dhe me aq sa kam parë, kënga është pritur mjaft mirë, si një këngë origjinale dhe autentike.

KultPlus:Dhe krejt në fund, përpos fitores në RTSH, me çfarë e karakterizoni vitin 2018?

Jonida Maliqi: Me këtë surprizë të bukur të fundivitit, por jo vetëm kaq. Pas tre vitesh, unë në muajin maj u shfaqa për publikun shqiptar me një këngë dhe videoklip të titulluar “Në errësirë”. Ishte një bashkëautorësi muzikore me Briz Musarajin (Tull Production) dhe tekst të Olti Currit. /KultPlus.com

Të ngjajshme