Kalush Orchestra shpreson që Ukraina të jetë në gjendje ta organizojë Eurovizion 2023

25 Qershor, 2022 - 2:15 pm

Fituesi i sivjetëm i Eurovizonit, Kalush Orchestra, kanë thënë se shpresojnë që Ukraina të jetë në gjendje të organizojë konkursin e vitit të ardhshëm, ndonëse organizatorët thonë se një gjë e tillë nuk do të jetë e mundur.

EBU të enjten tha se kërkesat për një organizim të tillë nuk përmbushen për shkak të rrezikut të lartë të sulmeve ajrore në Ukrainë dhe rrezikut të lartë të viktimave masive.

Në një intervistë për agjencinë e lajmeve PA, Kalush, falënderoi Boris Johnson që tha se ngjarja duhet të zhvillohet në Kiev.

Johnson tha: “Tani për tani ka [ende] shumë diskutime [duke u zhvilluar] në Ukrainë. Ndoshta Ukraina do të ftohet [për të pritur Eurovizionin]. Dhe ne shpresojmë që Eurovizioni të jetë në Ukrainë.”

Johnson tha të premten se besonte se do të ishte e mundur që Ukraina, e cila fitoi konkursin, të priste ngjarjen vitin e ardhshëm, duke thënë se “ata e meritojnë ta kenë atë”./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme