‘Kët’ natë të lehtë gjumi s’më merr, vetëm hana m’bën shoqni’ (VIDEO)

17 Gusht, 2023 - 11:42 pm

Ikona e muzikës shqiptare, Nexhmije Pagarusha, do të mbesë në historinë e muzikës shqiptare si zëri më i veçantë i kësaj muzike, shkruan KultPlus.

Njihet për tekstet e saj të veçanta, të cilat i intepretonte me zërin e saj të paharrueshëm për skenën muzikore shqiptare.

Sot, KultPlus ju sjell njërën nga këngët e saj më të njohura. ”Sytë për ty i kam të njomë”, është kjo kënga që dëgjohet e këndohet edhe sot e kësaj ditë.

Bashkangjitur gjeni videon dhe tekstin e këngës.

Kët’ natë të leht gjumi s’më merr
Vetëm hana m’bën shoqni
Veç për ty i dashur qaj
pse s’vjen ma s’di çka të baj

S’më lan lotët djal me t’shikju
Eja xhanin me ma qetësu

Dal n’dritare me ndëgju
Zanin tand a mos ta ndij
Era e lehtë me flokët e mia lun
Tuj shpresue se po vjen

Smë lan lotët djal me t’shikju
Eja xhanin me ma qetsu

Sytë për ty i kam të njomë
Si s’dien dhimbje hiç për mu
E ty Hën t’lus me më ndihmu
Ta gjej djalin që e du

Smë lan lotët djal me t’shikju
Eja xhanin me ma qetsu. / KultPlus.com

Të ngjajshme