Koncerti i përbashkët i Filarmonisë së Kosovës dhe Petrit Çekut, një shkrirje e shkëlqimit muzikor

1 Shkurt, 2023 - 12:17 am

Uranik Emini

Më 29 janar erdhi radha që Salla e Kuqe e Pallatit të Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë të ishte e mbushur me emocion. Publiku ishte i etur të shihte se çfarë magjie kishin rezervuar Orkestra e Filarmonisë së Kosovës, në krye me Petrit Çekun. Dhe kur muzika filloi të mbushte sallën, ata nuk u zhgënjyen. Tingujt që futeshin në thellësinë e shpirtit të njeriut për të gjetur portat më të denja të “qetësisë” dhe për të sjellë kështu një ndjenjë të papërshkrueshme te publiku, ishin si diçka që nuk e kishin dëgjuar më parë, dhe mjeshtëria e Petritit me kitarën, krijoi melodi që morën publik në një botë tjetër, shkruan KultPlus.

Përpara publikut u prezantua vepra premierë botërore ‘Koncerti me kitarë’ nga Kreshnik Aliçkaj, interpretuar me mjeshtëri nga kitaristi Petrit Çeku dhe dirigjent i talentuari izraelito-gjerman Maayan Franco.

Petrit Çeku, i cili ka performuar në disa prej ambienteve më prestigjioze të botës, ishte i dalluari i natës. Mjeshtëria e tij në kitarë u shfaq plotësisht teksa ai i dha jetë kompozimeve me luajtjen e tij virtuoze dhe performancën emocionale. Gjuha e trupit dhe loja e përzemërt e Çekut e mahnitën audiencën nga fillimi në fund, duke i lënë ata me një përvojë të paharrueshme të aftësisë së tij muzikore.

Pasioni i tij për muzikën ishte i dukshëm, pasi ai komunikonte çdo notë përmes gjuhës së trupit, duke realizuar një performancë vërtet magjepsëse.

Interpretimi çek i ‘Koncertit Aranjuez’ nga Joaquin Rodrigo ishte gjithashtu një moment kryesor i natës, duke rrëmbyer zemrat e publikut me tingujt e tij magjepsës.

Koncerti kulmoi me një performancë mahnitëse të Simfonisë së 9-të të Antonín Dvorak (Nga Bota e Re), një klasik që mbetet një nga veprat më të dashura orkestrale në botë.

Orkestra Filarmonike e Kosovës shfaqi mjeshtërinë e saj në kompozim dhe interpretim muzikor, duke lënë publikun të mahnitur dhe duke krijuar një përvojë të paharrueshme.

Duartrokitjet e ngrohta nga publiku në fund të natës ishin një dëshmi e suksesit të koncertit, ku shumë u larguan nga salla me një vlerësim të ri për muzikën klasike.

Në anën tjetër, kompozitori Kreshnik Aliçak tha për KultPlus se u ndje shumë mirë që vepra e tij, “Koncerti për gitarë dhe orkestër”, e nisi këtë mbrëmje dhe u luajt nga Petrit Çeku.

“Vepra shkoi shumë mirë. Interpretuesi Petrit Çeku si gjithnjë ishte shumë i mirë dhe profesional. Ishte një vepër e vështirë për t’u kompozuar, ka shumë pak vepra në botë që shkruhen vetëm për gitarë për orkestra të mëdha, është diçka shumë e vështirë për t’u bërë por po besoj që gjithçka ka shkuar mirë dhe shpresoj që kjo vepër të vazhdojë rrugëtimin e saj”, thotë ai.

Mungesën e një salle adekuate për Orkestrën e Filharmonisë së Kosovës, Aliçkaj e sheh si diçka që duhet të kryhet sa më shpejt që është e mundur.

“Salla është pika e parë për realizimin e veprave, duhet të jetë një sallë që realizohet nga ekspertë që e dijnë siç duhet të bëhet një punë. Në rast se kjo vepër do të luhej në një sallë të tillë, besoj se do të dilte edhe një herë më mirë”, përfundon ai.

Edhe dirigjenti Maayan Franco, u shpreh për KultPlus se është shumë i lumtur që pati mundësi të ishte në cilësinë e dirigjentit për dy vit me radhë në Kosovë.

“Kjo është hera e dytë që vizitoi Kosovën në cilësinë e kompozitorit, dhe ishte pikërisht data 29 janar e vitit të kaluar që kam vizituar Kosovën. Është një ndjenjë shumë e mirë dhe gjithmonë kaloj mirë kur jam këtu”.

Ai gjithashtu shton se Petrit Çeku është i jashtëzakonshëm dhe atë e shfaqi më së miri në këtë mbrëmje

“E pamë një paraqitje briliante të Petrit Çekut dhe duartrokitjet e publikut ishin të mrekullueshme, ndjehem shumë i lumtur që kisha mundësi të jem këtu sot, e falënderoj Dardan Nokën dhe Baki Jasharin për një punë të madhe që po bëjnë, unë po shpresoj që të vazhdojmë bashkëpunimin edhe më tutje”, tha ai mes tjerash.

Si përfundim, koncerti ishte një natë e mbushur me magji muzikore, ku Petrit Çeku vodhi shfaqjen me luajtjen e tij të jashtëzakonshme në kitarë. /KultPlus.com

*Të gjitha fotografitë në këtë artikull janë realizuar nga fotografi: Arben Llapashtica*

Të ngjajshme