“Kur një ditë të kthehesh ti, i përbuzur nga të gjithë”

3 Gusht, 2021 - 8:51 pm

Nexhmije Pagarusha është emri i këngëtares së njohur shqiptare e që ndryshe njihej si Bilbili i Kosovës.

Ajo ishte pjesëmarrëse e koncerteve në Kosovë, Shqipëri, Bullgari, Gjermani, Izrael, Bosnje e plot shtete tjera. Karrierën muzikore e përfundoi në vitin 1984, pas një koncerti në Sarajevë.

Ajo u nda nga jeta një vit më parë duke e lënë pas vetës një grumbull këngësh që janë dëgjuar e vazhdojnë të dëgjohen me ëndje edhe në ditët e sotme.

Kultplus ua sjell tekstin e këngës “Kur Një Ditë Të Kthehesh Ti” të kënduar nga Nexhmije Pagarusha dhe Ardit Gjebrea.

Fjalët tua aq të rrejshme,

qenë të vrazhda për me zgju dashninë time,

As qe ditën mem ngushllue,

as në çastet kur për ty unë sytë i meksha

Fjalët tua aq të vrazhda

s`qenë në gjendje me pajtue zemrën time

ishin vetëm sytë e tue asgjë tjetër nuk na lidhte

ref…

Kur një ditë të kthehesh ti,

i përbuzur nga të gjithë,

dhe dëshiron ta kesh pranë ndokënd afër vetit

Mos kerko strehim te unë

se ngrohtësia në shpirtin tim

ka shumë kohë që fluturon për ty në amshim

Kur një ditë të kthehesh ti

dhe e kupton se je fajtor

se unë ende po jetoj pa fat dhe dashni

dhe çkado qe tash premton

është shumë vonë për shpresën tonë

për urrejtje dhe dashni për ne të dy

Çdo mesnate unë të shoh në andërr

gjoja se po fle pranë meje si dikur

Çdo mesnatë me zgjon kujtimi

se më lodhi dashuria me këto andrea

Qdo mesnatë un të shoh ne andërr

si largohesh ti i heshtur pa buzëqeshje

Fjalët e fundit janë për ty

sytë e mi janë tuj lotu

ref…

Kur një ditë të kthehesh ti,

i përbuzur nga të gjithë,

dhe dëshiron ta kesh pranë ndokënd afër vetit

Mos kerko strehim te unë

se ngrohtësia në shpirtin tim

ka shumë kohë që fluturon për ty në amshim

Kur një ditë të kthehesh ti

dhe e kupton se je fajtor

se unë ende po jetoj pa fat dhe dashni

dhe çkado qe tash premton

është shumë vonë për shpresën tonë

për urrejtje dhe dashni për ne të dy./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme