Linda Rukaj performon sonte në Dam Festival

21 Tetor, 2020 - 12:30 pm

Zëri i mrekullueshëm i Linda Rukaj dhe tingujt që do të dalin nga kontrabasi, kitara, piano dhe kalimba do të shfaqen para publikut sonte në koncertin e Dam Festival, në KinoArmata duke filluar nga ora 20:00, shkruan KultPlus.

Në mesin e shumë artistëve të cilët janë duke i falur çaste të paharrueshme dëgjuesve në edicionin e 15-të të Festivalit Dam është edhe këngëtarja, kompozitorja dhe multi-instrumentistja Linda Rukaj.

Nga kontrabasistja e parë femër e jazz-it në Shqipëri, publiku prishtinas do të ketë rastin të dëgjoj repertorin e larmishëm, duke pasur ndërthurje të muzikës jazz, pop, folk dhe këngë franceze.

Rrugëtimin e saj muzikor Rukaj e ka nisur në moshën 6 vjeçare, për t’u bërë një artiste që ka shkelur skenat muzikore të Parisit dhe më gjerë duke përfshirë “Balkan Trafic”, “Les printemps sonores”, “Festival des Balkans”, “Jazz Club Etoile”, “La Seine Musicale”, “Zénith d’Orléans”, TEDx Tirana, Festivali Kombëtar i Radio Televizionit Shqiptar./KultPlus.com

.

Të fundit

Të ngjajshme