Lista e plotë e fituesve në ndarjen e çmimeve BET 2023

27 Qershor, 2023 - 3:00 pm

Edicioni i 2023 i Çmimeve BET u zhvillua të dielën në mbrëmje në Teatrin Microsoft në Los Anxhelos. Mbrëmja festoi 50-vjetorin e hip-hop-it dhe shfaqi një performancë nderimi për të ndjerën Tina Turner.

Latto dhe Coco Jones ishin ndër fituesit e shpallur gjatë transmetimit. Një listë e plotë e të nominuarve vijon, me fituesit e shënuar me shkronja të zeza.

Albumi i Vitit

“Anyways, Life’s Great” – GloRilla

“Breezy” – Chris Brown

“God Did” – DJ Khaled

“Her Loss” – Drake & 21 Savage

“Mr. Morale & The Big Steppers”- Kendrick Lamar

“Renaissance” – Beyoncé 

“SOS” – Sza 

Best Female R&B/Pop Artist

Ari Lennox

Beyoncé

Coco Jones

H.E.R.

Lizzo

Sza 

Tems

Best Male R&B/Pop Artist

Blxst

Brent Faiyaz

Burna Boy

Chris Brown 

Drake

The Weeknd

Usher

Best Group

City Girls

Drake & 21 Savage

Dvsn

Flo

Maverick City Music & Kirk Franklin

Quavo & Takeoff

Wanmor

Best Collaboration

“Big Energy” (remix) – Latto & Mariah Carey feat. DJ Khaled

“Boy’s A Liar Pt. 2” – Pinkpantheress & Ice Spice

“Call Me Every Day” – Chris Brown feat. Wizkid

“Can’t Stop Won’t Stop”- King Combs feat. Kodak Black

“Creepin’” – Metro Boomin, The Weeknd & 21 Savage

“F.N.F. (Let’s Go)” – Hitkidd & GloRilla

“Tomorrow 2” – GloRilla & Cardi B

“Wait For U” – Future feat. Drake & Tems

Best Female Hip Hop Artist

Cardi B

Coi Leray

GloRilla

Ice Spice

Latto 

Megan Thee Stallion

Nicki Minaj

Best Male Hip Hop Artist

21 Savage

Drake

Future

J. Cole

Jack Harlow

Kendrick Lamar 

Lil Baby

Video of the Year

“We (Warm Embrace)” – Chris Brown

“2 Million Up” – Peezy, Jeezy & Real Boston Richey feat. Rob49

“About Damn Time” – Lizzo

“Bad Habit” – Steve Lacy

“First Class” – Jack Harlow

“Kill Bill” – Sza 

“Tomorrow 2” – GloRilla & Cardi B

Dr. Bobby Jones Best Gospel/Inspirational Award

“Bless Me” – Maverick City Music & Kirk Franklin

“Finished (Live)” – Tamela Mann

“I’ve Got Joy” – Cece Winans

“Kingdom” – Maverick City Music & Kirk Franklin feat. Naomi Raine & Chandler Moore

“New” – Tye Tribbett

“One Moment From Glory” – Yolanda Adams

“The Better Benediction (Pt.2)” – PJ Morton feat. Lisa Knowles-Smith, Le’Andria Johnson, Keke Wyatt, Kierra Sheard & Tasha Cobbs Leonard

Viewer’s Choice Award

“About Damn Time” – Lizzo

“Break My Soul” – Beyoncé 

“First Class” – Jack Harlow

“Jimmy Cooks” – Drake feat. 21 Savage

“Kill Bill” – Sza

“Last Last” – Burna Boy

“Super Freaky Girl” – Nicki Minaj

“Wait For U” – Future feat. Drake & Tems

Best Movie

“Black Panther: Wakanda Forever” 

“Creed 3”

“Emancipation”

“Nope”

“The Woman King”

“Till”

“Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody”

Best Actor

Amin Joseph

Brian Tyree Henry

Damson Idris

Daniel Kaluuya

Demetrius ‘Lil Meech’ Flenory Jr.

Donald Glover

Michael B. Jordan

Best Actres

Angela Bassett 

Coco Jones

Janelle James

Janelle Monáe

Keke Palmer

Viola Davis

Zendaya

YoungStars Award

Akira Akbar

Alaya High

Demi Singleton

Genesis Denise

Marsai Martin

Thaddeus J. Mixson

Young Dylan

Sportistja e Vitit

Alexis Morris

Allyson Felix

Angel Reese 

Candace Parker

Naomi Osaka

Serena Williams

Sha’Carri Richardson

Sportisti i Vitit

Aaron Judge

Bubba Wallace

Gervonta Davis

Jalen Hurts

LeBron James

Patrick Mahomes

Stephen Curry. / KultPlus.com

Të ngjajshme