Mahmood pak para performancës në ‘Sunny Hill’: Mundësi e mirë për mua që muzika ime të dëgjohet në Kosovë

5 Gusht, 2022 - 7:00 pm

Pak para performancës së tij në festivalin ‘Sunny Hill’ në Prishtinë, këngëtari i mirënjohur italian, Alessandro Mahmood ka mbajtur një konferencë për media në Ambasadën e Italisë në Kosovë, përcjell KultPlus.

I pari në këtë konferencë foli ambasadori i Italisë në Kosovë, Antonello De Riu,  cili e sheh shumë të rëndësishme kulturën si një faktor vendimta për ekonominë dhe promovimin e një vendi.

“Prezenca e sotme e Mahmood në Prishtinë e dëshmon bashkëpunimin e mirë të sektorit publik që është ambasada dhe sektorit privat që është ‘Sunny Hill Festival’. Falë artistit Mahmood jemi të interesuar të rrisim praninë e muzikës italiane me prezencën e tij në këtë festival, shprehet De Riu.

Më pas fjalën e mori vetë artisti për të cilin është organizuar kjo konferencë. Mahmood u shpreh i lumtur për prezencën e tij në Kosovë dhe në ‘Sunny Hill Festival’.

“Kjo është mundësi e mirë për mua që muzika ime të jetë e pranishme këtu në Kosovë dhe në një kontest ndërkombëtar duke e marrë parasysh që ky festival ka karakter ndërkombëtar ku marrin pjesë këngëtarë me famë botërore siç janë Dua Lipa, Diplo, Skepta dhe këngëtarë të tjerë.”, tha Mahmood duke falënderuar më tutje Ambasadën e Italisë në Kosovë për këtë mundësi.

Ai foli edhe për paraqitjen e mbrëmshme të Dua Lipës, e cila për Mahmood nuk është performan

“Dua Lipën e kam parë duke performuar edhe në arenën CO2 në Londër

“Dua Lipën e kam duke performuar edhe në arenën ‘The O2’ në Londër por mbrëmë ndoshta që është në vendin e saj, me njerëzit e saj, e mbushur plot me energji, kështu që e kam shijuar shumë edhe me një prani të madhe të njerëzve me energji pozitive dhe me një ambient të hapur”, u shpreh ndër të tjerash Mahmood.

Mahmood, i cili është fitues i dyfishtë i festivalit të mirënjohur italian, ‘Sanremo’ duke u bërë përfaqësues i Italinë në Eurovision 2019 dhe 2022, sot në konferencë interpretoi një pjesë të shkurtër nga kënga e tij e fundit ‘Brividi’./ KultPlus.com

Të ngjajshme