Memli Kelmendi me korin “Siparantum” do të performojë bashkë me 6 koret më të mira nga e gjithë bota

2 Korrik, 2022 - 9:22 pm

Nga 3 korriku 2022 kanë mbetur saktësisht edhe një vit derisa Lojërat e 12-ta Botërore të Korit Gangneung 2023 të hapen në qytetin pritës të Koresë së Jugut Gangneung.

Kjo ngjarje nuk do të festohet vetëm në vetë qytetin pritës, por edhe ndërkombëtarisht me disa evente online, si dhe me një ofertë speciale dhe surpriza për të gjitha koret në mbarë botën që mezi presin më të takohen më në fund në ndërkombëtarin më të madh në botë.

Edhe kompozitori nga Kosova, Memli Kelmendi, do të jetë pjesë e një eventi online që do të mbahet nesër.

“Jam shumë i lumtur që puna ime po vlerësohet ndërkombëtarisht. Jam shumë i lumtur që jam ndër dirigjentët më të famshëm në botë. Këtë herë do të jemi me Korin Siparantum dhe me kontributin e madh të 6 koreve më të mira nga e gjithë bota. Mos e humbisni mundësinë për të ndjekur koncertin nesër 3 korrik 2022, ora 14:00 (CEST): “Këngëtarët e Paqes Botërore ” – Koncert i Paqes (Ngjarje Ndërkombëtare Online). Faleminderit Fred Sjöberg, Drejtor Artistik i INTERKULTUR dhe Zëvendës President i Këshillit Botëror të Korit. Dr. Michael Barrett-Berg (Afrika e Jugut), Maria Guinand (Venezuela), Memli Kelmendi (Kosovë), Dr. Maria-Emma Meligopoulou (Greqi), Brady Allred (SHBA), Dr. Ryan Goessl (SHBA/Republika e Koresë) dhe Romāns Vanags (Letoni) kanë marrë pjesë në këtë projekt me koret e tyre, duke aranzhuar këngë dhe video të bukura”, thuhet në njoftimin e tij. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme