”Mos më harro t’lutem përsëri, s’mund t’jetoj pa ty”

11 Janar, 2020 - 1:28 pm

Haki Misini vazhdon të mbetet figura kryesore që solli një frymë të re në historinë e muzikës rok në Kosovë, shkruan KultPlus.

Haki Misini është vrarë nga forcat serbe gjatë vitit 1999, tri orë para se të nënshkruhej marrëveshja për ardhjen e forcave të NATO-së në Kosovë, duke e lënë një zbrazëti të madhe në familjen e tij dhe në artin kosovar.

Këngët e tij më të njohura janë: ‘Fuqia e dashurisë’, ‘Në syrin tënd pashë një lot’, ‘Dashuri e humbur’, ‘Moj e mira te pojata’ etj. Këngë këto që dëgjohen edhe sot e kësaj dite që kanë kaluar më shumë se 20 vite prej publikimit të tyre,

KultPlus ju sjell njërën ndër këngët më të pëlqyera të Haki Misinit. ”Idila Verore”, këngë kjo që i këndon dashurisë me emocion e nostalgji.

Bashkangjitur gjeni videon dhe tekstin e këngës.

Këngen do t’a shkruaj,
dashuri,
Ec n’këtë zemrës time t’i ke hy,
Mos më harro t’lutem,
perseri,
S’mund t’jetoj pa ty.

Sytë e tu, gjithnji,
Me japin dritë
Balli yt, për mu
Çdo herë shëndrritë,
T’njofta sikur zjarrë
Që djelli mbanë
Buzët tua janë

T’lutëm më kupto,
Eja m’ledhato,
Zemrën ti ma shëro,
S’ka forcë që na ndanë,
Gjersa jemi bashkë,
Fort, të dashuroj. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme