Në kujtim të baballarëve, me një përjetim të veçantë muzikor në KamerFest

29 Tetor, 2017 - 10:49 am

“Në kujtim të baballarëve tanë” u titullua koncerti i tetë i KamerFest Kosova ndërsa me mjaft emocion e përkushtim erdhi përmes violinistes nga Kosova, Sihana Badivuku dhe pianistit nga SHBA, Derek Han, shkruan KultPlus.

Një homazh për Hysen Badivukun dhe Lit Sien Han, u përmblodh me një koncert prej tri sonatave të kompozitorëve Schubertë, Bethovenit dhe Griegut. Një reflektim muzikor për një lidhje të veçantë shpirtërore, vije përmes një programi të pasur muzikor kur Sihana Badivuku e Derek Han zënë vendet e tyre në skenë. Sihana Badivuku vendosur në mes të saj, me lëvizjen e harkut të violinës dukej si me një shpejtësi sillte tinguj të pasur përmes saj. Ajo lëvizte herë një hap prapa, e herë para duke i përcjellë në përpikëshmëri notat e partiturës.

Sihana Badivuku e cila njëherësh është edhe drejtoreshë artistike e këtij festivali, tregoi për KultPlus, që gjatë interpretimit erdhi më një përgjegjësi e të madhe ndaj publikut dhe kompozitorëve.
“Ishte përgjegjësi e madhe të performoje pranë këtij publiku dhe ta kryesh obligimin ndaj kompozitorëve veçmas dalja në skenë si një artiste/soliste pas të gjitha atyre organizimeve si drejtoreshë artistike” u shpreh Badivuku.

Biografia e saj ka një pikënisje që e lidh tërë veprimtarinë e saj me babanë duke qenë se mësimet e para i kishin nisur së bashku. Ndërsa mbrëmë ajo dukej që përmes këtij dedikimi, i falte dhe një shpërblim atij, të cilin e quan meritor të punës së saj. Ndjeshmëria që ajo e përktheu në interpretimin e veprave, e solli po ashtu edhe me fuqishëm përmes syve të mbushur me lot, teksa flet për KultPlus.

“Krejt këto çfarë i dëgjuat sot janë meritë e tij, është puna dhe angazhimi i tij që ka hulumtuar në atë kohë profesorët më eminent në ish- Jugosllavi, profesorët rus dhe ka paguar nga gjepi i tij për këto orë private për ngritur një violiniste të re në një violiniste të zhvilluar’, tha Sihana për KultPlus.

Derek Han,i cili po ashtu këtë vit kishte përjetuar të njëjtën humbje, këtë dedikim muzikor e reflektonte me një dedikim shpirtëror derisa lëvizte duart herë në njërin skaj, e herë në tjetrin, e që e përcillte me lëvizje të këmbeve një harmoni me tingujt që shpërndante. Për Derek Han,interpretimi i mbrëmshëm ishte një rrjedhë e natyrshme e tingujve, ndërsa vepra ishte më shumë se një dedikim, ishte një lutje për baballarët që nuk jetonin më.

“Është e jashtëzakonshme të luash më Sihanën, në muzikën e saj u demonstrua jo vetëm si një person i cili punon shumë , ajo është edhe një shembull shumë i mirë jo vetëm për këtë vend por për tërë botën muzikore. Ishte sugjerimi i saj që të luajmë në nderim të baballarëve tanë. Në veprën e fundit vërehej veçmas dedikimi i Sihanës që po luante për babanë e saj, por njëjtë edhe për mua vepra e fundit ishte si një lutje për baballarët tanë”

Të mrekullueshëm dhe emocional e cilësoj këtë program edhe profesoresha Besa Luzha, e cila për KultPlus tha se këto kryevepra të dy instrumentistet i sollën më mjaft mjeshtëri.

“Sihana këndon me violinën e saj, sonte koncerti ishte me një përkushtim të mahnitshëm duke qenë se ishte dedikim ndaj baballarëve të tyre që ishte mjaft emocionuese. Edhe vepra e parë dhe e dytë janë kryevepra të cilat mjeshtërit si Sihana dhe Dereku e luajtën jashtëzakonisht bukur edhe sonata e Greigut ishte tamam një këngë për piano dhe violinë”, u shpreh Luzha për KultPlus.

Festivali KamerFest Kosova do të vazhdoi të hënën nga ora 20:00 në Amfiteatrin e Bibliotekës Universitare ku do të sjellë koncertin e nëntë me radhë “Vetëm Harkorë” me instrumentist nga Kosova, Greqia, Maqedonia dhe SHBA-ja. G.H./ KultPlus.

Të fundit

Të ngjajshme