Nëntë vjet nga vdekja e Amy Winehouse, këngëtares që mbeti ikonë e muzikës botërore

23 Korrik, 2020 - 1:58 pm

Më 23 korrik 2011, Amy Winehouse u gjet e vdekur në shtëpinë e saj në Londër, pasi kishte kaluar në mbidozë të përdorimit të alkoolit, dhe megjithëse në atë kohë vetëm 27 vjeç, ajo la pas një numër të madh të këngëve që mahnisin ende audiencën e sotme.

Amy Winehouse lindi në 14 Shtator 1983, në periferi të Southgate në Londër, Angli. Babai i saj, Mitch Winehouse, punonte si shofer taksie, ndërsa nëna Janis ishte e punësuar si farmaciste.

Që në fëmijëri Winehouse ishte e shoqëruar nga muzika, shumë nga xhaxhallarët e saj nga ana e nënës ishin muzikantë profesionistë të xhazit, dhe babai i saj këndoi si fëmijë me familjen e tij. Ndërkaq gjyshja nga ana e babait ishte kishte pasur një lidhje romantike me legjendën britanike të xhazit Ronnie Scott.

Winehouse u rrit duke dëgjuar një gamë të larmishme të muzikës, nga James Taylor deri te Sarah Vaughan. . Në moshën 10 vjeç, ajo ishte tërhequr të dëgjonte aktet amerikane R&B dhe hip-hop, duke përfshirë TLC dhe Salt-N-Pepa, gjithashtu ajo themeloi një grup amatorësh rap, të quajtur Sweet ‘n Sour.

Në moshën 12 vjeç, Winehouse u pranua në Shkollën prestigjioze Sylvia Young Theater, dhe një vit më vonë ajo mori kitaren e saj të parë. Por deri në moshën 16 vjeçare, ëinehouse u përjashtua për “mos aplikim të vetvetes” dhe për shpimin e hundës. Në të njëjtin vit, ajo pati debutimin e saj të parë kur një shok i shkollës dhe një mik i ngushtë i tij, këngëtari i popit Tyler James, kaloi kasetën e saj demografike në etiketën e tij, A&R, i cili po kërkonte një vokalist të xhazit. Mundësia e çoi atë në një marrëveshje me Island / Universal.

Ndër sukseset e para të këngëtares ishte publikimi i albumit “Frank” në vitin 2003, kurse në vitin 2006 theu rekordet e shitjeve me albumin “Black to Black”.

Në karrierën e saj të shkurtër Amy Winehouse, fitoi çmime të rëndësishme, duke përfshirë 5 çmime ‘Grammy’, për një natë, ndërsa albumi i saj ‘Rehab’, në vitin 2008, fitoi çmimin për ‘Albumin më të Mirë’. / KultPlus.com

Të ngjajshme