Nis numërimi mbrapsht, lista e garuesve në Festivalin 62 të Këngës në RTSH

11 Dhjetor, 2023 - 5:31 pm

Pas një pune kolosale, Festivali 62 i Këngës në RTSH do të zhvillohet për 4 net radhazi si eventi muzikor kombëtar më i rëndësishëm.

FEST 62 do të zhvillohet në datat 19, 20, 21 dhe 22, kur pritet nata e finales së madhe.

Artistë të njohur të muzikës shqiptare, të rinj dhe grupe alternative do të ngjiten në skenë për të dhuruar net plot emocione, muzikë dhe spektakël.

Më poshtë gjeni listën e garueve sipas netëve të Festivalit.

Emër MbiemërTitulli i këngësKompozitoriPoetiOrkestruesiNataRendi
Besa KrasniqiEsencialeBesa KrasniqiBesa KrasniqiBesa Krasniqi212
Eldis ArnjetiNjë kujtimBujar DaciEldis ArnjetiBujar Daci14
Elsa LilaMarsElsa LilaElsa LilaEnrico Melozzi22
Erina dhe The ElementalsJetën n’skajAltin Gjoni, Arvid BanishtaAltin GjoniErdion Hoxha28
Jasmina HakoTiArtemis VeizajFlorian ZykaSergio Hajdini23
Jehona PonariEvolJehona PonariJehona PonariAlbion Veliaj16
Olimpia SmajlajAsajOlimpia Smajlaj, Briz MusarajOlimpia Smajlaj, Briz MusarajBriz Musaraj116
Sergio HajdiniUraganSergio HajdiniSergio HajdiniSergio Hajdini114
Shpat DedaS’mund t’fitoj pa tyShpat DedaShpat DedaVisar Kuci15
Tiri GjociNë ëndërrTiri GjociNeda Balluku, Romeo VeshajEnis Mullaj211
Martina SerreqiVetëm tyMarkelian KapidaniAndi KrroqiMarkelian Kapidani215
Big Basta dhe Vesa LumaMbinatyraleAlban Kondi dhe Fabian BashaGerald XhariAlban Kondi dhe Fabian Basha21
Festina MejziniMelosSokol MarsiSokol MarsiSokol Marsi18
Mal RetkoceriÇmendurMal RetkoceriMal RatkoceriMal Retkoceri13
Michela PalucaPër vetenEnis MullajEriona RushitiShpëtim Saraçi24
Santino de BartoloDua të rri me tySantino de BaroloSantino de BaroloAleks Gjonpalaj115
Stivi UsheAskush si tyAleks Gjonpala dhe Stivi UsheStiviUsheSergio Hajdini11
Kleansa SusajPikturëJeris KasoFlorian ZykaRael Hoxha26
Peter Pan QuartetEdhe një herëRael HoxhaRael HoxhaKlevis Bega17
Kastro Zizo2073Klevis BegaTimo FllokoAndi Tanko19
Andi TankoHerë pas hereAndi TankoAndi TankoEnis Mullaj113
Anduel KovaciNane’Anduel KovaciAnduel KovaciDenis Hima25
Arsi BakoZgjohuDenis HimaArsi BakoKledi Bahiti dhe Darko Dimitrov210
Besa KokëdhimaZemrën n’dorëKledi Bahiti dhe Besa KokëdhimaRozana RadiBledi Kaso12
Bledi KasoÇdo gjë mbaroiBledi KasoPandi LaçoWendi Mancaku213
Melodajn MancakuNuk jemi neWendi MancakuMelodajn MancakuGenti Lako111
Olsi BalltaUnëBledar GramoBledar GramoTroy112
Troy BandHorizonti i ëndrraveTroyAlda Cuka dhe Anton LakuriqiShpëtim Saraçi214
Irma LepuriMë pritIrma LepuriIrma LepuriTomor Kuci, Luan Durmishi, Dren Suldashi, Visar Kuci29
Luan DurmishiPërsëritjaTomor KuciTomor Kuci dhe Luan DurmishiMario Hysneli, Eugen Herri110
Eden BajaAjërAnxhela LlahaAnxhela LlahaAndi Lazaj27

Pak Histori…

Festivali i Këngës në RTSH e nisi rrugëtimin e tij në vitin 1962 në sallën e Institutit të Lartë të Arteve dhe deri në vitin 1971 u transmetua fillimisht vetëm në valët e Radio Tiranës, ndaj është cilësuar në ato vite si Festivali i Këngës në Radio. Ishte edicioni i X-të i këtij spektakli ai që do të transmetohej për herë të parë në ekranin e Televizionit Shqiptar. Duke nisur që nga ky moment ai do të njihej nga gjithë si transmetimi me ngjyra i “Festivalit të Këngës” në RTSH ndërsa shënimet e kohës të dokumentuara në bobinat e Festivalit të Këngës na tregojnë një tjetër datë, vitin 1982.

Regjisorë, kompozitorë, këngëtarë, poetë, dirigjentë, instrumentistë dhe artistë e kanë ngritur ndër vite në piedestal këtë event të muzikës shqiptare.

Festivali dhe Eurovizioni

Shqipëria mori pjesë për herë të parë në “Eurovision” në vitin 2004 me këngëtaren Anjeza Shahini e cila u shpall fituese e Festivalit të 42-të të Këngës në RTSH. Tashmë përfaqësimi i vendit tonë në “Eurovision” është kthyer në një traditë të eventit muzikor më të rëndësishëm në Shqipëri.

Tema

Edicioni i 62-të i Festivalit do të ketë temën “Fjala dhe Muzika” duke vendosur theks të veçantë në cilësinë e këngëve jo vetëm si vijë melodike por dhe tek tekstet që transmetojnë këtë vijë melodike. Do të jenë 11 Anëtarë Jurie ku dy prej tyre do të jenë specifikisht për pjesën e “Fjalës”.

Gjethja e Logos së FEST 62, simbolizon një kauzë e cila mbrohet për herë të parë nga një event i tillë.

Ky Festival këtë vit ka vendosur të mbrojë një Kauzë shumë të rëndësishme që është Raise Awarenes for Climate Change (Rittja e Ndërgjegjësimit Publik për Ndryshimin Klimaterik).

Nuk pretendojmë se do të ndryshojmë as Botën dhe as Shqipërinë me këtë “hap” por shpresojmë të ndërgjegjësojmë njerëzit sadopak nëpërmjet këtij eventi që të kujdesen për vendin e tyre. Këtë vit të gjithë ne kemi përjetuar dhe dëshmuar tërmete, përmbytje, stuhi ekstreme, ngrohje ekstreme, etj. Dhe mendojmë se ka ardhur momenti që evente të tilla të përdoren për shikueshmërinë që kanë që të mund të impaktojnë sadopak ndryshimet që duhet të fillojmë të ndërmarrim për të ruajtur vendin tonë si fillim por dhe Planetin.

Organizimi gjithëpërfshirës i Edicionit të 62-të ka brenda organi gramës së tij profesionistë të të gjithë brezave me shumë Festivale mbi shpatulla. Gjithashtu këtë vit, për herë të parë, Stafi Organizativ ka organizuar Fokus Grupe të grup moshave të ndryshme, për të dëgjuar fjalën dhe mendimet e publikut./rtk/KultPlus.com

Të ngjajshme