Një muaj para finales së Eurovisionit, Shqipëria renditet në vendin e fundit, cila këngë është favorite për fitore

16 Prill, 2023 - 2:00 pm

Jemi një muaj larg finales së madhe të Eurovisionit, me ekipe nga 37 vendet konkurruese që përgatiten me ethe për provat në skenën e Liverpool-it, të cilat pritet të fillojnë në fillim të majit.

Për sa i përket pjesëmarrësve, Suedia mbetet favoritja e qartë, me Loreen që u rikthye pas një mungese 11-vjeçare për të fituar fitoren, siç bëri në Baku, që vendi nordik të arrijë shtatë fitore në konkurs dhe të kapë Irlandën në krye.

Finlanda është renditur në vendin e dytë, me Käärijä që duket se është e vetmja që mund t’i heqë fitoren Loreen. Ukraina, Spanja dhe Norvegjia plotësojnë pesëshen e parë në baste.

Sa i përket vendit tonë, me përfaqësuese Albina Kelmendin dhe familjen e saj, renditet në fund të sondazhit të hapur Eurovision. Pra, nga 37 vende, Shqipëria renditet e 37-a./abcnews.al/KultPlus.com

Të ngjajshme