“O Zot na kthe nerën e shpisë, mos na le vet n’tmerrin e vetmisë”

30 Dhjetor, 2018 - 9:00 pm

Jericho – Kanga jonë

Nona po vet: “Ku i kom djemt’ o ku m’kanë mbetë?”
N’pragun e shpisë marre e madhe na ka prekë
Gurë o për gurë kullën tonë jonë tu e rrzu
Kthehmuni djem nonën qysh bon me harru

O Zot na kthe nerën e shpisë
Mos na le vet n’tmerrin e vetmisë

Çohu mor vlla sot oshtë dita tjetër nuk ka
Nona po thirrë lot’ e vajit dojnë m’ju tha
Gurë o për gurë kullën tonë prap ta marojmë
Vakti ka ardhë marrën prej shpisë me përzonë

O Zot na kthe nerën e shpisë
Mos na le vet n’tmerrin e vetmisë
Mos …

Sa shpejtë vitet kaluan
Kjo këngë kujtimin ma sjellë
Sa lehtë të gjithë ne harruam
Dhembjen që kishim njëherë

Këngët që bashkë i këndonim
Mbetën jehonë në kujtim
Të gjithë këndojnë të vetmuar
I vetëm është Vendi Im

Veq edhe njëherë të ecim
Dhe t’jemi bashkë si dikur
Zemra për zemrën e tjetrit
Të jetë për ne si flamur

Dora që zgjat kur rrëzohem
Është ajo që ne na mban
Mos e lejo të harrohet
Nuk kemi tjetër vatan. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme