Policia e Kosovës e ndërprenë natën e muzikës kurde në Prishtinë

9 Shkurt, 2018 - 11:13 pm

Sipas informatave që ka KultPlus, sonte në Prishtinë është ndërprerë një natë me muzikë kurde në Qendrën Sociale Sabota.

Qendra gjendet në Prishtinë.

Fillimisht ky organizim ishte ndërprerë nga Policia e Kosovës për disa minuta, me që rast policia kishte kontrolluar të gjithë pjesëmarrësit në këtë ngjarje, ndërkaq më vonë kjo ngjarje ka vazhduar pa ndonjë problem.

“Influenc se jo mahi, midis shtetit, midis kryeqytetit, ta ndeprejne edhe nje organizim te nje qendre kulturore, me policine e shtetit te pavarur qe 10 vjet, me policine tande, kjo ka ndodh ose ndodh ne shtetet totalitare. Posa me erdhen informatat se ne Qendren Sociale Sabota ne Prishtine, ndeprehet organizimi per shkak se kjo qender ka planifikuar te leshoje muzike kurde. Qofsha i gabuar ne te kunderten ky vend nuk ka lidhje me demokracine” ka shkruar në rrjetin social Facebook gazetari Milot Hasimja.

“Muzika kurde asht muzike
me plot vujtje, heroizma e dashni.Duke qene te shtypun me shekuj, muzika ka qene ai medium permes te cilit kurdet e kane mbajte gjalle identitetin e tyne.
Kurdet, ni popull 40 milionesh po historikisht te diskriminum e te tradhetum. Te shperndam ne kater shtete (Turqi, Siri, Irak, Iran) ata konstant luftojne per te ruajtur identitetin e tyne social e kulturor.
Te gjendun ne hapsina ku diktatura ka dominuar edhe dominon me dekada cdo sfere te jetes, kurdet shfaqen si shprese per clirimin e individit.
Viteve te fundit rajoni i Rojava (Siria veriore) u bo shprese per te gjithe revolucionaret neper bote. Lufta e tyne kunder ISIS-it

dhe kryesorja, lufta e tyne per clirimin e gruas ngjallen nje entuziazem te ri. Grate kurde bashke me ato arabe, asiriane, etj. kapen armet dhe bashk me burrat arriten ta mposhtin ISIS-in ne “kryeqytetin” e tyre. Tash ky revolucion po rrezikohet prej fashizmit te shtetit turk i cili bashke me aleatet e tyne teroriste (tu e perfshi Al-Qaeda) jane duke i sulmuar civilet ne kantonin e Afrinit ne Rojava” shkruhej në eventin e kësaj nate në rrjetin social Facebook.

Për këtë ndërhyrje policore është shkruar edhe nga faqe të tjera që e mbështesin SABOTAN dhe të cilat kanë treguar për ndodhinë në orët e vona. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme