займ на карту онлайн потребительский кредит

Portali kroat: Si e pushtuan shqiptaret skenën botërore të muzikës pop

9 Mars, 2018 - 10:09 pm

Sa iu përket shqiptarëve dhe kosovarëve të njohur, amerikanët deri vonë mund t’iu referoheshin vëllezërve Belushi, Eliza Dushku ose reperit Action Bronson (të cilët i përmenden aty – këtu)), por me kusht që ta kenë ditur këtë fakt sepse asnjëri nga të përmendurit nuk i kishte theksuar në mënyrë të veçantë rrënjët shqiptare, shkruan portali kroat Indeks.hr.

Por vitet e fundit, skenën e muzikës pop ngadalë kanë filluar ta pushtojnë disa emra të rinj e këto vajza me kënaqësi tregojnë nga vijnë. Natyrisht, shkruan portali, bëhet fjalë për këngëtaret e reja siç janë Rita Ora, Dua Lipa dhe Era Istrefi. Këto kosovare të reja gjatë disa viteve të fundit vërtet kanë arritur një “boom” të madh që njëmend duket paksa i pabesueshëm nëse merret para sysh madhësia e shtetit transmeton Koha.net.

Për këtë arsye, shtrohet pyetja prej nga ky interesim amerikan për industrinë muzikore për këngëtaret e Kosovës dhe a ekziston ndonjë fshehtësi, sepse në kohën e tashme, me gjithë rënien sipërfaqësore në sy, për karrierë serioze pa dyshim se nuk mjafton vetëm shpërfaqja e gjoksit. Dukja përfundimisht ndihmon, por nëse përpiqeni të depërtoni në skenë, në të cilën sisët pak a shumë duken fantastike, nuk do t’iu mjaftojnë metodat klasike ballkanike të promovimit të cilat në rastin më të mirë do t’iu sigurojnë disa tituj në portale dhe te klubet gjysmë të zbrazëta të katundit.

Përgjigja pjesërisht gjendet në kulturën e ndërthurur muzikore, bukurinë ekzotike, por edhe për talentin e padiskutueshëm dhe mënyrën se si vetë industria funksionon, sepse, kur bëhet fjalë për vajzat e reja nga Kosova, nuk bën ta heqim nga mendja se, të paktën në depërtimet fillestare, në fakt flitet për kërkimin e një Rihanne të re.

Karriera e Rita Ora e cila, nëse doni të ndjeheni i mplakur, në skenë është tash e dhjetë vjet (e koha është të ndjeheni i mplakur), ajo u rrokullis që nga koha kur karriera e Craig Davidit nisi teposhtën. Në atë kohë shumëkush e hetoi vokalisten e re e cila u paraqit me këngën e vet “Awkward”, por këto ishin vetëm suksese fillestare që nisen të marrin forma të qarta tek në vitin 2009 kur menaxherja e saj Sarah Stennett filloi kontaktin me shtëpinë botuese amerikane Roc Nation të cilën e kishte themeluar Jay Z, reperi i njohur, ndërmarrës, menaxher, por edhe njeriu që e “zbuloi” Rihannan.

Rihanna, nuk duhet ta theksojmë këtë posaçërisht, është njëra nga këngëtaret më të popullarizuara në botë, e kur industria pengohet nga një minierë e tillë ari, bëhen përpjekje që me të gjitha mënyrat të gjenden edhe disa interpretuese të ngjashme karriera e të cilave do të mund të lulëzonte në truallin që Rihanna e ka përshkuar. Rita Ora është njëra nga ato.

Aq më shumë, pasi në fillim e quajtën edhe “Rihanna nga Anglia”, e i vetmi dallim ka qenë zgjedhja e producentëve të njohur siç janë Switch ose dueti Chase & Status, por edhe kjo, sigurisht nën ndikimin e edituesve, e bekoi deri tek albumi i saj i parë “Ora” nga viti 2012, të cilin, kryesisht, e bëri ekipi i rëndomtë i krijuesve të hiteve të cilët të njëjtën këngë do t’ia dërgonin edhe Rihannas e edhe Oras.

Ngjashmëria ishte e tillë, sa që në kuluare flitej se Rihanna s’e duronte dot Oran dhe se bënte çdo gjë për të sabotuar karrierën e saj, ishin të bindur disa, dhe kjo shpjegon pse këngëtarja e re tash e katër nuk ka publikuar album të ri.

Për shembull, ajo do t’i ruajë hitet që s’e ka ndër mend t’i xhirojë ( e për të cilët e di se do të përfundojë tek Ora) ose se nga Jay Z- do të kërkojë që karriera e konkurrentes të mos jetë në vend të parë, transmeton Koha.net. Por fjala është për spekulim e ajo që dihet është se Rita Ora në fund të vitit të shkuar kishte paditur Roc Nation dhe kishte kërkuar shkëputjen e kontratës dhe tash presim vazhdimin që të hetojmë nëse pauza ndërmjet dy albumeve ishte shumë e gjatë.

Pos që këto këngëtare të përmendura kanë vokal shumë të ngjashëm me Rihannan, 26 vjeçja Bebe Rexha, madje, e ka shkruar edhe njërin nga hitet më të mëdha për Rihannan.

Më saktë, bëhet fjalë për duetin mega të popullarizuar Eminem dhe Rihanna “The Monster” të cilin së pari e xhiroi për vet eme qëllim që të bëhet këngë për albumin e saj solo, por bashkëpunëtorët e saj u binden që këngën t’ia ofrojnë Eminemit, gjë që dhe ndodhi.

Dhe duhet theksuar se krahasimet me Rihannan nuk janë për të denigruar ndonjërën nga këngëtaret, sepse Rexha është krijuese legjitime e hiteve e cila tashmë ka shkruar një grumbull hitesh në bashkëpunim me emra të mëdhenj siç janë Nicki Minaj, David Guetta, G-Eazy, Iggy Azalea, Nick Jonas, Afrojack, Pitbull, Selena Gomez dhe Martin Garrix, transmeton Koha.net. Nëse e merrni para sysh faktin se në skenë është vetëm tash e tre vjet, e keni të qartë se bëhet fjalë për sukses të madh.

Edhe si tinejxhere ajo këndonte përreth Samantha Cox e cila atëbotë punonte me Lady Gagën e Keshen, e ajo e kishte këshilluar, dhe pothuaj gati e detyroi, që të mësohej për të shkruar këngë. Bebe dëgjoi këshillën e saj dhe si 15 vjeçe filloi kurset në New York.

Dhe përderisa për rastet e Rita Ores dhe Bebe Rexhës mund të flasim për zgjedhjen e shkëlqyeshme të menaxherit e të mentorit, por edhe faktit se gjendeshin në qendrat e ngjarjeve muzikore siç janë Londra ose New York, kështu nuk është me 21 vjeçen Era Istrefi e cila te pozita në skenë arriti përmes kanaleve më pak tradicionale – falë rrjeteve sociale.

Natyrisht se nuk e dëmtoi as fakti se vjen nga familja me përplot yje muzikore. Nëna e saj është këngëtarja e njohur shqiptare Suzana Tahirsylaj e cila shpërtheu në skenë në vitet e 80 –ta e të 90-ta, ndërsa motra e saj më e vjetër Nora, ka qenë pop yll që prapa vetes ka katër albume.

Nuk duhet theksua në mënyrë të veçantë se edhe Era tingëllon si version shqiptar i Rihannes e cila aty –këtu di të citojë Bob Marleyin.

Para tri vjetësh është shpallur interpretuesja e re më e mirë gjatë ndarjes së çmimeve muzikore shqiptare, e në vitin 2014 në Amerikë incizoi singlin “13” falë të cilit tërhoqi vëmendje e medieve mainstream, falë sidomos promovimit në revistën V.

Në fund të vitit të shkuar e publikoi edhe singlin “BonBon” i cili u bë hiti viral pas të cilit u hyri në radarin e shumë dëgjuesve të mbarë botës. Artistja Chloe Grace Moretz ka qenë aq e mahnitur sa që në profilin e vet në Twitter kishte edituar spotin e saj dhe kishte shkruar: “Era Istrefi. Yll i ri. Mos e harroni. Është e shkëlqyeshme”.

Por fjala është vetëm për rrjete sociale. Mediet britanike bukuroshes 20 vjeçe Dua Lipa i parashihnin të ardhme të shkëlqyeshme, e arsye për këtë, shkruan Indeks.hr, transmeton Koha.net është se ajo këndon përreth menaxherëve Lane Del Rey të cilët tek ajo vërejtën një cilësi paksa mitike e përbashkët me popullin e tyre.

Në skenë është nga mosha 16 vjeçe, ka vijuar shkollën prestigjioze Sylvia Young Theatre School derisa babai i saj për shkak të punës u detyrua të kthehet në Kosovë ku qëndroi dy vjet dhe pastaj ajo i luti prindërit të kthehej në Londër dhe të merrej me muzikë. Jetoi me miq, punoi në restorante e klube dhe pati rastin të njihte anën e “errtë” të Londrës që edhe i ndihmoi si frymëzim për tekste.

Edhe ajo vjen nga familja muzikore (babai i saj ka kënduar në bendin Oda), ka qenë modele, është futur në numrin e listës së yjeve koha e së do të vijë, e kanë përkrahur Maroon 5 i popullarizuar të cilët në faqen e vet kanë publikuar këngën e saj që i shërbyen si trampolinë shkëlqyese këngëtares e cila aktualisht po incizon albumin debutues për Warner Bros. Records dhe bashkëpunon me producentë të njohur që kanë bashkëpunuar me Eminemin, Bruno Marsin, Lan Del Rey, Kanye West, Mark Ronsonin dhe Beckon.

Dhe vërtet është vështirë të përkufizohen saktësisht arsyet e suksesit të shqiptareve dhe kosovareve dhe fundja nuk është dhe thelbësore, pasi, doemos në të këtë rast, mund të krijoni hamendësime të pakuptimta e fyerje të mundshme. E sigurt është se koha e këtyre këngëtareve po vjen gjithnjë e më shumë dhe pati kjo lidhje ose jo me origjinën, Shqipërinë edhe Kosovën, përfundimisht dhe atë e kanë vënë në hartën e muzikës botërore.

Të ngjajshme