Publikohet lista zyrtare me 41 shtete pjesëmarrëse në Eurovision 2021

26 Tetor, 2020 - 3:11 pm

EBU (Rrjeti i Transmetuesve Evropian), ka publikuar sot listën zyrtare me 41 shtete që do të marrin pjesë në festivalin më të madh të muzikës, “Eurvision Song Contest” i cili do të rikthehet vitin e ardhshëm.

Pas anulimit të festivalit këtë vit për shkak të COVID-19, edicioni i 65-të i Eurovisionit, do të organizohet nga EBU bashkë me tre televizionet holandeze NPO, NOS dhe AVROTROS, pasi Holanda është fituesi i fundit i këtij festivali.

Janë 41 shtete të cilët do të dërgojnë përfaqësuesin e tyre në Rotterdam të Holandës më 18,20 dhe 22 maj 2021, transmeton Zeri.info.

Martin Österdahl, Mbikëqyrës Ekzekutiv i Eurovisionit, tha se janë mirënjohës për angazhimin e 41 transmetuesve pjesëmarrës për të ndihmuar rikthimin e garës “Eurovision Song Contest 2021”.

“Ne kemi renditjen e saktë të njëjtë të vendeve që do të kishin konkurruar në vitin 2020 dhe ne jemi të entuziazmuar që të gjithë do të kthehen vitin e ardhshëm. Së bashku me transmetuesit tanë pritës, ne po vazhdojmë të zhvillojmë 4 skenarë të ndryshëm dhe të mbajmë një kontakt me të gjithë pjesëmarrësit. Ekipi nga NPO, NOS dhe AVROTROS po punojnë shumë për të siguruar që Eurovision Song Contest do të sigurojë ngazëllimin dhe inovacionin e pritur nga mbi 180 milion shikues, pavarësisht nga rrethanat sfiduese”, ka thënë Österdahl

Listës i prinë Shqipëria, ndërsa që nga viti 2015 pjesëmarrës në këtë event është edhe Australia, ndërsa Kosova as këtë vit nuk ka arritur të sigurojë pjesëmarrjen në këtë festival./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme