RLIOF sonte i dedikohet Nexhmije Pagarushës, Lahaj: Ajo jeton e frymon rreth nesh përmes thesarit muzikor që na ka lënë

26 Korrik, 2022 - 10:42 am

Data 21 korrik shënoi nisjen e edicionit të dytë të festivalit të parë Operistik në Kosovë, “Ramë Lahaj International Opera Festival”. Ky edicion i cili me prurjet e tij po ngjallë emocione të forta te publiku, i cili në secilën mbrëmje po e mbush sallën plotë, nuk do të ishte special pa një mbrëmje dedikuar Bilbilit të Kosovës, Nexhmije Pagarushës, shkruan KultPlus.

Kanë kaluar dy vite prej kur Nexhmije Pagarusha nuk është në mesin tonë fizikisht, por artistët siç është Ramë Lahaj, kujdesen që magjia e saj të jetë prezentë përherë në mbrëmje të tilla ku jehon muzika e mirëfilltë.

Andaj, sonte më datë 26 korrik në kuadër të festivalit RLIOF, do të jetë një mbrëmje e dedikuar plotësisht për Nexhije Pagarushën.

Në këtë mbrëmje do të performojnë: Arta Jashari, Zana Abazi Ramadani, Mirlinda Koci, Klodjan Kaçani, Armand Likaj dhe Granit Musliu, shoqëruar në piano nga Mennan Bërveniku.

Tenori Ramë Lahaj është shprehur se festivali do të ishte i mangët pa një mbrëmje që i dedikohet Nexhmije Pagarushës e cila sipas tij jeton e frymon rreth nesh përmes thesarit muzikor që ajo na ka lënë.

“Kanë kalu 2 vite prej kur zemra jonë Nexhmije Pagarusha nuk është më në mesin tonë për të ardhë e për të na mbështetë edhe fizikisht në mbrëmjet tona, ashtu siç bënte dikur edhe pse shëndeti e kishte rënduar.

Ajo jeton e frymon rreth nesh, e kemi përditë e në çdo çast me vete përmes thesarit muzikor që ajo na ka lënë. Festivali do të ishte i mangët pa një mbrëmje që i dedikohet të madhes Nexhmije Pagarusha, andaj ju ftoj të gjithëve që sonte ta kujtojmë së bashku muzikën e shpirtin e saj, në Amfiteatrin e Bibliotekës Universitare në Kosovë, prej orës 20:00.

Sonte do të kujtojmë edhe të madhin e muzikës shqiptare Çesk Zadeja, në 95 vjetorin e tij me shumë vepra premierë enkas për natën e sotme, që do të performohen nga Arta Jashari, Zana Abazi Ramadani, Mirlinda Koci, Klodjan Kaçani, Armand Likaj dhe Granit Musliu, shoqëruar në piano nga Mennan Bërveniku”, ka shkruar Lahaj në Facebook. / KultPlus.com

Të ngjajshme