‘Rreth e rreth Shkodrës jam sjellë lule m’lule tuj shetitë, ndër ma të bukurat ty të kam zgjedhë porsi hylli i bukurisë’ (VIDEO)

28 Shkurt, 2021 - 3:26 pm


Këngët e vjetra janë ato të cilat sa herë i dëgjojmë ndjejmë një mallëngjim dhe na duket sikur po kthehemi në kohë, shkruan KultPlus.

E tillë është kënga shkodrane “Pranvera filloi me ardhë”, e cila na jep ndjesinë e çeljes së luleve, gëzimit shpirtëror dhe qetësisë së përgjithshme.

KultPlus ua sjell interpretimin nga Frederik Ndoci dhe tekstin e kësaj kënge:

Pranvera filloi me ardhë
Dhe bylbyli nisë me k’ndu’.

 Njajo dranofillja e bardhë
Del n’dritare me ndigju’.

Ref.:
Oooh shpirt sa të du’
Per mas teje kam maru
Oooh shpirt sa të du’
S’bashkut jetën me kalu’.
Rreth e rreth Shkodrës jam sjellë
Lule m’lule tuj shetitë
Ndër ma t’bukrat ty t’kam zgjedhë
Porsi hylli i bukurisë.
Ref.:
O shpirt…
Kanarinën e merr malli
S’mundet kujt me i diftu’
Se bylbyli asht i pari
Edhe unë i kam besu’.
Ref.:
O shpirt… / KultPlus.com

Të ngjajshme