Rrezikohet karriera e Ed Sheeran, akuzohet për plagjiaturë

27 Gusht, 2019 - 11:00 pm

Ed Sheeran është akuzuar për vjedhjen e këngëve të artistëve të tjerë, si frymëzim për materialet e tij.

Në disa dokumente të paraqitura në Gjykatën e Lartë në Angli, këngëtari akuzohet se me vetëdije dhe ndërgjegje ka përvetësuar punën e kompozitorëve të tjerë.

Por 28-vjeçari i ka mohuar pretendimet.

Akuzat u bënë nga muzikanti Sam Chokri, 26 vjeç, i cili është në ‘betejë’ me Sheeran muzikën e këngës ‘Shape of You’.

Ajo ishte kënga më e shitur në vitin 2017 dhe arriti vendin e parë në 34 shtete.

Chokri pretendon se Sheeran kopjoi refrenin e këngës së tij të vitit 2015 “Oh Why” të cilën Ed e ka mohuar.

Ndërsa në dosjen e fundit, Ed akuzohet ka vjedhur këngë nga artistë të tjerë përfshirë grupin e vajzave TLC, artistin Shaggy dhe këngëtaren Jasmine Rae. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme